RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja ukradła Ukrainie pszenicę wartą co najmniej miliard dolarów

Najnowsze

Popularne

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów – wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała agencja Bloomberga. Szacunki dotyczą jedynie pszenicy, pod uwagę nie zostały wzięte inne uprawy.

UE przyjęła limit ceny za rosyjską ropę. Zełenski: To niepoważne

Prezydent Ukrainy uznał za „niepoważny” limit cenowy na rosyjską ropę ustalony na 60 dolarów za baryłkę. Wołodymyr Zełenski powiedział, że poziom...

zobacz więcej

Prawie jedna czwarta ukraińskiej pszenicy jest uprawiana na ziemiach, które Rosja twierdzi, że zaanektowała, chociaż część tego terytorium jest kontrolowana przez Ukrainę – podał Bloomberg.


Czytaj także: Rosji kończy się amunicja. Naruszają żelazne zapasy


Analiza przeprowadzona przez amerykańską agencję kosmiczną NASA daje wgląd w to, co dzieje się na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, i rodzi pytanie o dalszy los zebranych plonów – zauważyła agencja. „Rosyjskie statki eksportowały zboże prawdopodobnie zebrane na okupowanych terytoriach do krajów takich jak Libia czy Iran, jednak trudno jest oszacować jego ilość, ponieważ spedytorzy ukrywają pochodzenie ładunków” – dodał Bloomberg.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Co z Rosją po wojnie? Macron: Udzielmy jej gwarancji bezpieczeństwa

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na...

zobacz więcej

„Ukraina to ważny eksporter pszenicy, a blokada jej portów w związku z rosyjską inwazją spowodowała gwałtowny wzrost cen, potencjalnie czyniąc przemyt zboża bardziej lukratywnym. Umowa umożliwiająca Ukrainie wznowienie eksportu pomogła obniżyć ceny zboża, jednak nadal pozostają one na historycznie wysokim poziomie” – przypomniał Bloomberg.


Czytaj także: Na Białorusi trwa gromadzenie wojsk. Ukraina „obserwuje sytuację”


Dmytro Skorniakow, dyrektor HarvEast, głównego ukraińskiego producenta rolnego, powiedział, że wszystkie uprawy ozime, jakie jego firma zasiała na ziemiach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, zostały zebrane tego lata przez siły rosyjskie.


– W tym roku pszenica ozima dała bardzo wysokie plony w tym regionie ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Wszystko, co zostało zebrane na naszych polach, zostało rozkradzione i wywiezione z Ukrainy – podkreślił Skorniakow. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej