RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Największe wyłudzenia VAT w historii UE. Rozbito gang

Największe wyłudzenia VAT w historii UE (fot. Shutterstock)
Największe wyłudzenia VAT w historii UE (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Europejska (EPPO) we współpracy z hiszpańskimi i portugalskimi służbami policyjnymi rozbiły międzynarodową grupę przestępczą, która dopuściła się rekordowych wyłudzeń podatku VAT w historii Unii Europejskiej, opiewających łącznie na ponad 2,2 mld euro.

Cios w chińską mafię. Rozbito siatkę piorącą brudne pieniądze [WIDEO]

Hiszpańskie służby rozbiły jedną z największych azjatyckich siatek mafijnych z siedzibą we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Odnotowano przepływ...

zobacz więcej

Jak poinformowała w sobotę hiszpańska Gwardia Cywilna (Guardia Civil), gang działał w 14 państwach UE. Proceder polegał na wyłudzaniu podatku VAT od obrotu sprzętem elektronicznym.

 

W Hiszpanii grupa działała w aglomeracji Barcelony oraz w kurorcie Marbella na południu kraju.

 

Z informacji portugalskich służb policyjnych wynika, że śledztwo ruszyło w kwietniu 2021 r. po tym, jak w Coimbrze wykryto grupę wyłudzającą podatek VAT od obrotu telefonami komórkowymi, komputerami i innym sprzętem elektronicznym.

 

Według służb Portugalii w koordynowaną przez EPPO operację zaangażowanych było 9000 urzędników i policjantów. W innych państwach UE akcję wsparło 600 osób.


Prokuratura Europejska we współpracy z organami ścigania 14 państw członkowskich UE przeprowadziła równolegle czynności dochodzeniowe – w Belgii, na Cyprze, we Francji, w Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Litwie, w Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Hiszpanii. Przeprowadzono też ponad 200 przeszukań w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, na Słowacji i w Szwecji.

 

Jak poinformowała EPPO, wszystkie zebrane dane są analizowane, a dochodzenie w sprawie zorganizowanych grup przestępczych stojących za tymi działaniami jest kontynuowane. Szacunkowe szkody wynoszą obecnie 2,2 miliarda euro. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej