RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sadoś o konfiskacie rosyjskich majątków: Jak najszybciej prace legislacyjne

Najnowsze

Popularne

Konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i rosyjskich instytucji publicznych – i przeznaczenie tych środków na wsparcie Ukrainy, a po wojnie na jej odbudowę – o wprowadzenie takich sankcji na poziomie unijnym apelował premier Morawiecki już bezpośrednio po 24 lutego. Po ponad dziewięciu miesiącach temat podjęła Komisja Europejska. – W tej chwili najważniejsze jest, żebyśmy możliwie najszybciej realizowali prace legislacyjne – mówi w rozmowie z TVP Info stały przedstawiciel Polski przy UE, Andrzej Sadoś.

Kaczyński: 35 lat po wydostaniu się spod jednego buta, możemy trafić pod kolejny

Nie może być tak, że 35 czy 40 lat po wydostaniu się spod jednego, buta znajdziemy się pod kolejnym. Niemcy są obecnie najsilniejszym państwem w...

zobacz więcej

– Tu oczywiście potrzebny jest wysiłek legislacyjny na poziomie europejskim i krajowym. Chcemy nie tylko zamrażać aktywa rosyjskiego banku centralnego i instytucji publicznych – oraz aktywa znajdujące się w systemie bankowym, które są wielokrotnie większe - ale również wykorzystywać je tak potrzebną pomoc dla Ukrainy: humanitarną, makrofinansową, wojskową. A w przyszłości, po zwycięskim dla Ukrainy zakończeniu wojny, na odbudowę Ukrainy. Rosja musi zapłacić za niszczoną infrastrukturę, za zbrodnie wojenne. Element rosyjskiej odpowiedzialności finansowej za odbudowę Ukrainy jest fundamentalny – mówił ambasador Sadoś.  


Jak wyjaśnił, prywatne aktywa znajdujące się w zachodnim systemie bankowym szacowane są na nawet ponad 70 mld euro. – Mówimy o aktywach finansowych, o odsetkach od tych aktywów, więc jest tu duża przestrzeń do podjęcia działań – ocenił polski dyplomata. 


Sadoś przypomniał, że premier RP „w pierwszych dniach po 24 lutego formalnie zaproponował instytucjom europejskim i pozostałym członkom Rady Europejskiej podjęcie takich właśnie prac legislacyjnych”. – Trochę szkoda, że tak późno, ponad dziewięć miesięcy od rozpoczęcia działań wojennych, ale w tej chwili najważniejsze jest, żebyśmy możliwie najszybciej realizowali prace legislacyjne – podkreślił.  Odnosząc się do realizacji drugiego bardzo ważnego postulatu Polski, ustalenia maksymalnej ceny na rosyjską ropę i gaz, Andrzej Sadoś przypomniał, że UE i G7 przyjęły częściowe embargo na rosyjską ropę „po kilkutygodniowych dyskusjach, m.in. pod wpływem obrazów rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy, w Irpieniu, które wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na całym świecie”.  

Limit ceny za rosyjską ropę. Ten pułap zaakceptowała Polska

Polska zaakceptowała w piątek pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o...

zobacz więcej

– To embargo miało wejść w życie 5 grudnia. Z różnych powodów podniosły się postulaty dostosowania obecnego reżimu sankcyjnego do aktualnej sytuacji na rynkach paliw. Podjęliśmy działania, których celem było zapobieżenie niekontrolowanemu wzrostowi cen ropy, w wyniku którego Rosja zarabiałaby więcej a świat musiałby więcej płacić za ropę z różnych kierunków, również alternatywnych do Rosji – tłumaczył dyplomata. Jak wskazał, w wyniku tych działań „wpływy do rosyjskiego budżetu czyli finansowanie rosyjskiej machiny wojennej zostały ograniczone”. 


Działania te to „po pierwsze dostosowaniu tego reżimu sankcyjnego towarzyszy przyjęcie nowych bardzo surowych sankcji wymierzonych w Rosję”. Ponadto, jak mówił stały przedstawiciel Polski przy UE, pułap maksymalnej ceny na rosyjską ropę „został ustanowiony na poziomie niższym od cen rynkowych”. 


Przeczytaj także: UE wykreśla fragment o polskiej pomocy uchodźcom. Grabowska: To dziecinada


– Cena wyjściowa maksymalnej ceny na rosyjską ropę jest niższa o ponad 14 proc. Stosujemy dynamiczny mechanizm dostosowujący maksymalną cenę rosyjskiej ropy do cen rynkowych na poziomie co najmniej 5 proc. niższym – wyjaśniał Andrzej Sadoś. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej