RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Włoch: Mądrość Polski pomogła uniknąć eskalacji brutalnej napaści Putina

Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas wideo przemówienia w ramach spotkania ECR Party Warsaw Summit. Szefowa włoskiego rządu podziękowała też Polakom za okazanie solidarności z narodem ukraińskim.

Włoski dziennik atakuje Meloni. „Czy przybliży Włochy do Warszawy?”

Ponieważ Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) są częścią obozu suwerenistów, to zasadne jest pytanie, czy partia ta przybliży kraj bardziej do Warszawy...

zobacz więcej

W przekazie podczas szczytu republikańskiego szefowa partii EKR pozdrowiła „swoich przyjaciół”. – Drodzy przyjaciele z Polski, przede wszystkim serdecznie pozdrawiam was – a szczególnie moich przyjaciół premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Z wielką przyjemnością zwracam się do państwa zarówno jako premier rządu włoskiego, jak i przewodnicząca Europejskiej Partii Konserwatywnej – zaczęła przemówienie Meloni.

 

Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar zdarzenia w minionym miesiącu w Przewodowie, gdzie zginęły dwie osoby. – Przede wszystkim chciałabym wyrazić moje najgłębsze kondolencje dla rodzin ofiar 15 listopada. W tamtych godzinach cały świat przeżywał koszmar eskalacji brutalnej napaści Putina na Ukrainę. Tylko mądrość państw NATO – w pierwszej kolejności Polski – pomogła ich uniknąć – zaznaczyła szefowa włoskiego rządu centroprawicowego.

 

Wsparcie dla Ukrainy

 

Zapewniła też, że Włochy nadal będą wspierać Ukrainę. – Gdy zagrożona jest nasza wolność i bezpieczeństwo, musimy stanąć razem i bronić się oraz chronić nawzajem a Włochy będą nadal gwarantować wsparcie finansowe i wojskowe dla Kijowa zgodnie z zobowiązaniami określonymi na poziomie Unii Europejskiej i NATO. To jest nasz wspólny cel, to jest nasz wspólny interes i obowiązek – podkreśliła szefowa partii EKR.


Czytaj także: Prezydent Portugalii o solidarności Polaków z Ukraińcami

Meloni w Brukseli: Nie jesteśmy Marsjanami

Szczera i pozytywna wymiana zdań – tak oceniła premier Włoch Giorgia Meloni spotkanie z szefami unijnych instytucji. Nowa szefowa włoskiego rządu...

zobacz więcej

Meloni podziękowała też narodowi polskiemu za otwarcie swoich serc i domów dla ukraińskich uchodźców. – Chciałabym również wyrazić serdeczne podziękowania dla narodu polskiego za otwarcie swoich serc i domów ukraińskim uchodźcom, uciekającym przed wojną. Dziękuję bardzo za to, że w konkretny sposób pokazaliście, co oznacza solidarność – powiedziała.

 

Odpowiedź UE na kryzys energetyczny

 

Premier Włoch zwróciła uwagę, że Europejczycy oczekują konkretnych działań ze strony rządów w kontekście kryzysów. – Drodzy przyjaciele, żyjemy w trudnym i zmieniającym się kontekście międzynarodowym. Podczas gdy my musimy radzić sobie ze skutkami wojny na Ukrainie, nasi obywatele wciąż oczekują odpowiedzi na ciągły wzrost kosztów energii i żywności. Nie mamy już czasu do stracenia i potrzebujemy wspólnej odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej – mówiła Meloni

 

– Jednocześnie musimy przemyśleć i skrócić nasze łańcuchy dostaw, zwłaszcza w odniesieniu do produkcji żywności, energetyki, sektora cyfrowego i ochrony zdrowia. Nie możemy bowiem pozwolić, aby kraje trzecie, na których nie można polegać trzymały w ręku klucz do naszych gospodarek – dodała.

 

Czytaj także: Giorgia Meloni podziękowała prezydentowi Dudzie


Oceniła, że trzeba przejrzeć i skrócić nasze łańcuchy dostaw – zwłaszcza przy produkcji żywności energetyki, sektora cyfrowego i ochrony zdrowia, bo nie można pozwolić, „by kraje trzecie, na których nie można polegać, trzymały klucze do naszych gospodarek”.


Zobacz także: Włoski rząd wziął się za koszty energii

Meloni: Włochy są pełnoprawną częścią UE i NATO; kto się z tym nie zgadza, nie wejdzie w skład rządu

Włochy są pełnoprawną i – z podniesionym czołem – częścią Europy i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kto nie będzie się zgadzał z tym abecadłem, ten...

zobacz więcej

Meloni stwierdziła, że „musimy promować wysokie standardy społeczne”. – Musimy pobudzić nasze gospodarki i wierzę, że można to tylko zrobić poprzez uwolnienie naszej przedsiębiorczości od nadmiernych regulacji i nadmiernego opodatkowania – zaznaczyła.

 

Kryzys migracyjny

 

Włoska premier podkreśliła, że państwa UE muszą „znaleźć wspólne rozwiązanie dla ogromnego i pilnego wyzwania, jakim jest imigracja z krajów spoza Unii Europejskiej”. – Unia Europejska musi bronić swoich granic zewnętrznych i nie może zmuszać swoich obywateli do przyjmowania mas nielegalnych imigrantów. Nasza solidarność musi być zagwarantowana głównie wobec tych, którzy rzeczywiście uciekają przed wojnami i prześladowaniami – dodała Meloni w przemówieniu do uczestników szczytu konserwatystów w Warszawie.

 

Przypomniała, że Europa stale się starzeje, stoi przed problemami demograficznymi – „dlatego musimy pracować ciężej, chroniąc nasze rodziny”.

 

Przypomniała o rosnącej roli republikanów w Europie po jej zwycięstwie w wyborach we Włoszech. – To duża odpowiedzialność, mamy tego pełną świadomość. To wielka nadzieja na przyszłość, której nie chcemy zawieść – dodała.

 


– Drodzy przyjaciele, nie obawiajcie się stanąć w obronie wartości, które nas łączą, aby bronić naszej historii i tożsamości. Nie bójcie się być głosem zdrowego rozsądku, bronić wolności i dobrobytu wszystkich naszych krajów – przekonywała.


 Czytaj także: Zwycięstwo Meloni we Włoszech. „W Europie nadchodzi czas zmiany”


– Bądźcie pewni – przyszłość Europy będzie konserwatywna – zaznaczyła na koniec wystąpienia emitowanego w sobotę w Warszawie.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej