RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Najnowsze

Popularne

Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich sił, które chcą Europy rozsądnej, Europy solidarnej, Europy republikańskiej i Europy wielkiej – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty pt. „Europa naszych marzeń” podsumowującej spotkanie ECR Party Warsaw Summit.

„Biurokraci myślą, że mogą tworzyć Europę”. Morawiecki na wiecu w Madrycie [WIDEO]

Dzisiaj UE chce się odwrócić plecami do tradycji, a biurokraci brukselscy rozszerzają swoje kompetencje bez jakichkolwiek podstaw traktatowych, nie...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Warszawie bierze udział w debacie pt. „Europa naszych marzeń”, która jest podsumowaniem dwudniowego spotkania ECR Party Warsaw Summit, tj. zjazdu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W panelu w sposób zdalny wystąpili także nowa premier Włoch Giorgii Meloni oraz lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.

 

Morawiecki podczas wystąpienia stwierdził, że przed Europą stoi wielkie pytanie. – Czy Europa pójdzie w kierunku republikańskim, w kierunku wspólnotowym, w kierunku, który łączy wolność i solidarność, czy stoczy się w stronę scentralizowanego, biurokratycznego molocha – powiedział.

 

W ocenie szefa rządu, to fundamentalny wybór wewnętrzny, który będzie determinował los Europejczyków i los Polaków w najbliższych dekadach. – To także wybór, który będzie rzutował na drugie wielkie pytanie, pytanie dotyczące zewnętrznych relacji Unii Europejskiej i roli Unii, roli Europy w całym świecie – zaznaczył.

 

Czytaj także: Zwycięstwo Meloni we Włoszech. „W Europie nadchodzi czas zmiany”

 

Premier zauważył, że żyjemy w czasach „geopolitycznego przełomu”, który zdarza się raz na kilka dekad, niekiedy raz na stulecie. – Dziś więc Europa także musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce być wielkim, ważnym globalnym graczem, graczem transatlantyckim, czy chce być podmiotem, czy raczej przedmiotem rozgrywanym przez wielkich tego świata, w szczególności – czego mieliśmy najlepszy dowód w ostatnich 15 latach – rozgrywanym przez swojego wielkiego, niebezpiecznego – dziś wiemy także, że i współcześnie – barbarzyńskiego sąsiada, przez Rosję – powiedział Morawiecki.

Meloni: Jan Paweł II mówił, że Europa musi oddychać dwoma płucami

Obecna wojna to walka o wolność, którą prowadzi ludność ukraińska, by bronić własny naród przed brutalną agresją – powiedziała w środę szefowa...

zobacz więcej

Szef rządu w nawiązaniu do hasła spotkania postawił pytanie, jaka ma być „Europa naszych marzeń”. – Trzeba przede wszystkim powiedzieć, że potrzebujemy zjednoczenia wszystkich sił, które chcą Europy rozsądnej, Europy solidarnej, Europy republikańskiej i Europy wielkiej – powiedział.


Rządy prawa

Premier powiedział też, że „wspólnota polityczna, która jest tak ważna, i to wspólnota polska i wspólnota europejska (...) jest też naszym domem”. – Polska jest w sercu Europy, chce być w sercu Europy i chce, żeby Europa liczyła się w świecie – stwierdził.

 

Jak dodał, „dziś widzimy wyraźnie, że ta wspólnota polityczna jest rozrywana przez różne walki plemienne, przez bańki internetowe i światopoglądowe, i sama mocno się często uwstecznia”.

 

– I czasami staje się swoim własnym zaprzeczeniem. To dlatego – wbrew różnym kalumniom rzucanym w naszym kierunku – chcemy być partią jedności, jedności wszystkich Polaków. To moje wielkie zobowiązanie, to moje wielkie marzenie. Jak też i zadanie, dla każdego, kto, republikanizm i myśl solidarnościową nosi głęboko w swoim sercu – wskazał.

 


Szef rządu wskazał też na inny wielki filar republikanizmu. – Rządy prawa przekształcają się dzisiaj – jak widzimy – przede wszystkim w sędziokrację, w rządy sądów. A przecież nie o to chodziło ojcom założycielem demokracji – ocenił Morawiecki. Przypomniał, że to oni wyznaczali „kamienie milowe republikanizmu europejskiego, jak chociażby Jan Ostroróg, który mówił równości wszystkich wobec prawa”. 

Meloni: Moją ideą jest Europa konfederacyjna

Nowa premier Włoch Giorgia Meloni oznajmiła, że chciałaby „konfederacyjnej” Unii Europejskiej , w której obowiązywałaby zasada „pomocniczości”....

zobacz więcej

Premier mówił, że wśród wielkich ponadczasowych filarów, do których odnoszą się wszystkie formacje republikańskie jest m.in. ustrój mieszany – oparty o zasady trójpodziału władzy.

 

– Jednak ten ustrój, jak widzimy dzisiaj, przekształca się bardzo często w rządy wielkich korporacji albo przynajmniej współrządy, rządy mediów i dlatego zamiast przeciwdziałać tym mocno degenerującym się mechanizmom i uzupełniać ten stary – raptem 200 lat liczący sobie trójpodział władz – o nowe, charakterystyczne dla dzisiejszego porządku światowego władzę pieniądza, władzę wielkich korporacji, władzę biznesu – można rzec – to często współczesne silne systemy zawężają i tworzą swego rodzaju amalgamat nieprzystający do rzeczywistych realiów współczesnego świata – mówił Morawiecki.

 

Podkreślił, że nie wie czy dzisiejsze elity polityczne w krajach takich jak Polska dobrze to rozumieją. – Ale być może tak, być może są to elity aż tak kompradorskie, że de facto służą interesom innych państw – powiedział.

 

Według szefa rządu czwarty filar – to „tworzenie odpowiednich systemów edukacji, systemów wartości takich jak przywiązanie do rodziny, chrześcijaństwa, które jest fundamentem Europy współczesnej, przywiązanie do suwerenności, tożsamości - zastępowane jest bardzo często przez konsumpcjonizm”. Jak przekonywał, w jego wyniku obywatel ma stać się nieinteresującym się polityką konsumentem.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Przekonywał, że jeśli Europa ma być silna i „nie podlegać centralistycznej tyranii” ma być Europą silnych, suwerennych państw, które znakomicie ze sobą współpracują”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej