RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trwa strajk konduktorów we Francji. Odwołano 60 proc. pociągów Intercity

Pasażerowie od kilku dni byli ostrzegani o planowanym strajku (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Pasażerowie od kilku dni byli ostrzegani o planowanym strajku (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Najnowsze

Popularne

We Francji w weekend trwa strajk konduktorów zatrudnionych we francuskich kolejach państwowych SNCF. Z tego powodu w sobotę odwołano ok. 60 proc. kursów pociągów TGV i Intercity - informuje agencja AFP. Konduktorzy domagają się podwyżek i większego docenienia swojej pracy.

Za oceanem głośno o skradzionym Polsce obrazie Kandinsky'ego sprzedanym przez Niemców

Największe amerykańskie media opisują bulwersującą sprzedaż na aukcji w Niemczech (za niemal 390 tys. Euro) akwareli Wassilego Kandinsky'ego...

zobacz więcej

Konduktorzy mają stopniowo powracać do pracy w poniedziałek; pasażerowie od kilku dni byli ostrzegani o planowanym strajku – dodaje AFP.


Kierownictwo SNCF naprawdę nie widziało gniewu, który panuje wśród konduktorów, dlatego podjęliśmy strajk – wyjaśniał w lokalnym radiu Fabien Villedieu, przedstawiciel związku zawodowego SUD Rail.


Oprócz kwestii płacy, konduktorzy domagają się „poprawy warunków pracy” i większego docenienia swojej roli – zaznacza AFP. Dodaje, że pracownicy czują się źle traktowani, chociaż są odpowiedzialni za całość pociągu i pełnią istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa ruchu i pasażerów.


W SNCF pracuje blisko 10 tys. konduktorów, z czego prawie 3 tys. obsługuje pociągi TGV i Intercity.


Przedstawiciele konduktorów odbyli dwa spotkania z kierownictwem firmy, ale nie przyczyniły się one do rozwiązania sporu. SNCF zapowiedziało już, że w przyszłym tygodniu będzie kontynuowało negocjacje z konduktorami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej