RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Na Białorusi trwa gromadzenie wojsk. Ukraina „obserwuje sytuację”

Reżim Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy (fot. Defense Ministry of Belarus/Anadolu/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Reżim Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy (fot. Defense Ministry of Belarus/Anadolu/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Na Białorusi trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi – powiedział dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew. Zapewnił, że armia ukraińska śledzi sytuację i przygotowuje się do reagowania.

Ukraińscy żołnierze wracają z rosyjskiej niewoli. Rosjanie uwolnili już 1331 jeńców

„To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym, wieczornym wystąpieniu wideo,...

zobacz więcej


Cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform dowódca zapewnił, że „na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi”. Armia ukraińska wzmacnia swoją obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło.


– Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania – podkreślił generał.


Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy.


Ataki z terenu Białorusi


Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Jednostki rosyjskie dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

We wrześniu i październiku pojawiały się doniesienia o atakach przy użyciu irańskich dronów, przeprowadzanych z Białorusi.


Na początku października Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk, formowanego wspólnie z Rosją.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej