RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wiceszef MSZ: Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za niemieckie zbrodnie

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński składa wizytę w Namibii (fot. tt/@paweljabIonski)
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński składa wizytę w Namibii (fot. tt/@paweljabIonski)

Najnowsze

Popularne

Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa z lat 1904-1908; wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie – napisał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który składa wizytę w stolicy Namibii.

Reparacje. „Bez rozwiązania tej kwestii nie będzie prawdziwego pojednania z Niemcami” [WIDEO]

Bez rozwiązania kwestii reparacji wojennych nie będzie prawdziwego pojednania z Niemcami – ocenił w programie „Gość Wiadomości” prof. Andrzej...

zobacz więcej

„W latach 1904-1908 Niemcy z premedytacją wymordowali dziesiątki tysięcy ludzi z plemion Herero i Nama, wielu z nich wypędzając na pustynię na śmierć z pragnienia. Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom tego ludobójstwa. Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie” – napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.


Wcześniej odbyły się pierwsze od blisko 20 lat konsultacje pomiędzy Polską a Republiką Namibii. Jabłoński napisał, że omówił z wiceszefową MSZ Namibii Jennelly Matundu m.in. „relacje polityczne, gospodarcze, skutki agresji Rosji na Ukrainę”. „A także podobne doświadczenia historyczne naszych narodów, na których fundamencie budujemy współpracę na przyszłość” – dodał.

Do 1915 roku na terenie dzisiejszej Namibii istniała kolonia Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Rzesza Niemiecka brutalnie tłumiła powstania ludów Herero i Nama przeciw jej władzy.Podczas wojny powstańczej w latach 1904-1908 doszło do masowego mordu, który uważany jest za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Rząd federalny i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii.  


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej