RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zerowa” stawka VAT na żywność zostanie z nami na dłużej. Rozporządzenie podpisane

Zerową stawką objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze (fot. Getty Images)
Zerową stawką objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe.

Inflacja w dół. Nowe dane GUS

Nowe dane o inflacji podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,4...

zobacz więcej

– Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w sobotnim komunikacie MF.Resort przekazał, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych i jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.

Rozporządzenie przewiduje także obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej