RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ziobro o współpracy z PiS i premierem Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro w Sejmie (fot. Michal Dyjuk / Forum)
Premier Mateusz Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro w Sejmie (fot. Michal Dyjuk / Forum)

Najnowsze

Popularne

Nasze kontakty z Prawem i Sprawiedliwością, myślę, że są nienajgorsze, natomiast jeżeli chodzi o bezpośrednie środowisko premiera Mateusza Morawieckiego i kontakty z premierem – są niełatwe, przyznam szczerze – powiedział minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Przeprosiny w Onecie za 708 tys. złotych. Jak przesunięto przecinek i zwielokrotniono kwotę [WIDEO]

Warszawski sąd rejonowy nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 708 tysięcy złotych od Jarosława Kaczyńskiego. To kwota, za którą...

zobacz więcej

Ziobro podkreślił, że wynika to z zasadniczego sporu w kontekście relacji Polski z Unią Europejską i sposobem prowadzenia unijnej polityki. Dopytany, czy chodzi tylko o to, odpowiedział: „Tak; to jest istota sporu”.  

 

„Różnice są od dawna” 

 

– Przypomnę, różnice między nami nie są znane od wczoraj, tylko pojawiły się one na kanwie tego, czy ustępować wobec żądań UE i czy przyniesie to pożądane dla Polski efekty. Pan premier wybrał drogę ustępstw, my uważaliśmy, że będzie to miało fatalne konsekwencje – powiedział. 

 

Lider SP przypomniał, że minęły dwa lata od kiedy premier Morawiecki obiecywał, że Polska otrzyma wynegocjowane pieniądze z Funduszu Odbudowy. – Pan premier mówił, że pieniądze będą a szantażu nie będzie i co, jak jest? Nie ma pieniędzy – jest szantaż – ocenił. 

  

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”. 


Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Jednak wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali nadal w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji. 

  

Zobacz także: Prawnik prezesa PiS o przeprosinach Sikorskiego. To nie koniec sprawy 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej