RAPORT

Pogarda

Nowy superbombowiec B-21 Raider dla amerykańskiej armii

Nowy amerykański bombpwiec B-21 Rider. (Fot. Twitter/USAirForce)
Nowy amerykański bombpwiec B-21 Rider. (Fot. Twitter/USAirForce)

Najnowsze

Popularne

Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman zaprezentował w Kalifornii najnowocześniejszy samolot bombowy B-21 Raider. Maszyna ma stać się „kręgosłupem” amerykańskich sił powietrznych. – Nawet najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej będą miały problem, by wykryć B-21 na niebie – zapewniał szef Pentagonu Lloyd Austin.

Rosji skończyły się drony z Iranu? „Wojsko przestało je wykorzystywać”

Wygląda na to, że Rosji skończyła się pierwsza partia irańskich dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie – ocenił Jurij Ihnat, rzecznik...

zobacz więcej

– B-21 zmienia wszystko. Za pomocą tego samolotu dostarczamy nową generacje technologii stealth zaprojektowanej dla Sił Powietrznych USA, by sprostać ich najbardziej skomplikowanym misjom.


Świat nigdy nie widział takiej technologii jak B-21 – oznajmiła prezes koncernu Kathy Warden, odsłaniając czarny, płaski bombowiec o przekroju latającego spodka, podobny w wyglądzie do jego poprzednika, B-2.


Czytaj także: Polscy żołnierze przejęli dowodzenie w bazie na Litwie. Co będą robić?


Nowy, zdolny do przenoszenia broni jądrowej samolot to owoc 7-letniej pracy nad najnowszym typem „niewidzialnego” bombowca i jest pierwszym nowym samolotem w tej kategorii od ponad 30 lat. Jak zapowiedział podczas ceremonii w Palmdale w Kalifornii szef Pentagonu Lloyd Austin, nowy samolot ma stanowić „kręgosłup” siły ognia amerykańskich sił powietrznych i być ucieleśnieniem strategii "zintegrowanego odstraszania".

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Seria katastrof rosyjskich samolotów wojskowych

Co najmniej sześć rosyjskich samolotów wojskowych rozbiło się od września z powodu usterek technicznych – poinformował we wtorek portal Jerusalem...

zobacz więcej

– Nawet najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej będą miały problem, by wykryć B-21 na niebie – zapewniał Austin. Chwalił też jego daleki zasięg, trwałość, wszechstronność, „powłokę epoki kosmicznej” i zdolność do adaptacji do nowego uzbrojenia.


Czytaj także: Rosyjscy hakerzy zaatakowali Watykan? Ambasador oskarża


Według zapowiedzi Air Force ma zakupić co najmniej 100 samolotów, pierwsze z których mają zostać wyprodukowane w przyszłym roku. Szacowany koszt jednego bombowca ma wynosić około 730 mln dolarów, zaś według Bloomberga koszt prac nad nowym samolotem zmieścił się w pierwotnie planowanym budżetem 25 mld dolarów, co jest dużą rzadkością.


Czytaj także: „Incydent z udziałem samolotów wojskowych Rosji i Chin”. Korea Płd. poderwała myśliwce


Nazwa samolotu, Raider, nawiązuje do uczestników tzw. rajdu Doolittle'a z 1942 r., śmiałego nalotu bombowego na japońskie miasta, który był pierwszym uderzeniem na terytorium Japonii i symboliczną zemstą za bombardowanie Pearl Harbor.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej