RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szynkowski vel Sęk: Limit cenowy na ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody

Szymon Szynkowski vel Sęk jest przekonany, że limit cenowy na ropę skutecznie ograniczy dochody Rosji. (fot. Mateusz Włodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Szymon Szynkowski vel Sęk jest przekonany, że limit cenowy na ropę skutecznie ograniczy dochody Rosji. (fot. Mateusz Włodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dzięki skutecznym polskim negocjacjom wspólnie z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody – napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kaczyński: Nasza przegrana w wyborach będzie początkiem bardzo złego okresu w dziejach [WIDEO]

Nasza przegrana w wyborach będzie początkiem bardzo trudnego i bardzo złego okresu w naszych dziejach. Musimy poświęcić wszystkie siły, by pokonać...

zobacz więcej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek wieczorem, że UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską. Przypomniała, że od 5 grudnia UE wprowadza embargo na rosyjską ropę transportowaną tą drogą.


Czytaj także: Premier Finlandii: Europa w pojedynkę jest za słaba na Rosję


– Musimy jednak sprawić, że kraje wschodzące i rozwijające się będą miały nadal dostęp do rosyjskiej ropy za ograniczoną cenę. A zatem UE, G7 i inni międzynarodowi partnerzy wprowadzają globalny pułap cen rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską – wskazała szefowa KE.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Przeprosiny w Onecie za 708 tys. złotych. Jak przesunięto przecinek i zwielokrotniono kwotę [WIDEO]

Warszawski sąd rejonowy nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 708 tysięcy złotych od Jarosława Kaczyńskiego. To kwota, za którą...

zobacz więcej

Jak natomiast informował stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś Polska zgodziła się na porozumienie UE w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę, co pozwala UE na formalne zatwierdzenie porozumienia.


Czytaj także: Wrzosek w tarapatach. Koledzy z Lex Super Omnia żądają od niej wyjaśnień


Polska wstrzymywała się z zatwierdzeniem transakcji, chcąc dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy, który ma utrzymywać pułap cenowy poniżej ceny rynkowej. Mechanizm ten pozwoli utrzymać ceny co najmniej 5 proc. poniżej kursu rynkowego.


Czytaj także: Łotwa: dziesiątki spraw karnych za popieranie agresji Rosji na Ukrainę


„Udało się! Dzięki skutecznym polskim negocjacjom ramię w ramię z partnerami z Litwy i Estonii wprowadzony (na poziomie) 60 dolarów limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody, poprzez wprowadzony mechanizm rewizji limitu każdorazowo o co najmniej 5 proc. poniżej wyceny rynkowej” – napisał Szynkowski vel Sęk odnosząc się do tych informacji.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej