RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki: Udało się nie dopuścić do jawnego paserstwa

Obraz Kandinsky'ego, mimo protestów, sprzedano w czwartek na aukcji za 310 tysięcy euro (fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Obraz Kandinsky'ego, mimo protestów, sprzedano w czwartek na aukcji za 310 tysięcy euro (fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Najnowsze

Popularne

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Za oceanem głośno o skradzionym Polsce obrazie Kandinsky'ego sprzedanym przez Niemców

Największe amerykańskie media opisują bulwersującą sprzedaż na aukcji w Niemczech (za niemal 390 tys. Euro) akwareli Wassilego Kandinsky'ego...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że sprawa zwrotu zagrabionych przez nazistowskie Niemcy dzieł z polskich kolekcji sztuki wciąż nie została rozwiązana. „Spośród dziesiątek tysięcy dzieł sztuki zrabowanych i wywiezionych w czasie wojny do Niemiec, zdecydowana większość do dzisiaj nie została zwrócona Polsce” – napisał szef rządu.


Czytaj także: Niemiecki dom aukcyjny wstrzymuje sprzedaż obrazu skradzionego w Polsce


Dodał, że znacznie bardziej szokująca z punktu widzenia prawa jest sprawa wystawionej na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwareli Wassilego Kandinsky’ego, skradzionej w 1984 r. z Muzeum Narodowego w Warszawie, ponieważ jak zauważył premier „sytuacja prawna tego dzieła jest jasna”.Skradzione z polskich zbiorów dzieło zostało wystawione na sprzedaż mimo działań podjętych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polską ambasadę w Berlinie. „Akwarela została odnaleziona przez pracowników MKiDN w wyniku monitoringu zagranicznego rynku dzieł sztuki” – informował wcześniej resort kultury, który zwrócił się do domu aukcyjnego Grisebach o wycofanie akwareli z aukcji, aby umożliwić jej dokładne oględziny oraz dalsze działanie w sprawie. W czwartek obraz został sprzedany w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro.„Jeden na jednego”. Wicepremier Gliński wezwał Tuska do debaty o kulturze i punktuje

Pan Donald Tusk znowu ubrał się w ornat i na mszę dzwoni! W Krakowie „upomina się o prawa” ludzi kultury – napisał na Twitterze szef MKiDN Piotr...

zobacz więcej

Jak poinformował w piątek wieczorem niemiecki portal „Deutsche Welle” dom aukcyjny Grisebach zapowiedział jednak wstrzymanie sprzedaży skradzionej w Polsce akwareli Wassilego Kandinsky’ego do czasu sądowego wyjaśnienia sprawy. „Wcześniej zignorował protesty z Polski i prośby o wstrzymanie aukcji” - zauważa portal.


Czytaj także: Zmiażdżone zwierzęce oko. Kolejna przesyłka do ukraińskiej ambasady


Szef rządu pozytywnie ocenił działania MKiDN w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, dzięki której „udało się skutecznie interweniować i nie dopuścić do jawnego paserstwa”. Zapowiedział, że Polska podejmie kroki prawne i polityczne mające na celu odzyskanie „polskiego majątku – zarówno skradzionego w czasie II wojny światowej jak i w każdym innym okresie”. „Jak słusznie zauważył wicepremier Piotr Gliński >>prawo, które nie pokrywa się z moralnością jest prawem słabym i prawem, którego w długim okresie nie da się utrzymać<<. Łamie to również zasady zaufania na rynku dzieł sztuki, co godzi w interesy domów aukcyjnych i kolekcjonerów sztuki w całej Europie” – dodał Morawiecki.„Pomimo stanowiska resortu kultury oraz działań Ambasady RP w Berlinie dom aukcyjny Grisebach zdecydował o sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego. W ocenie MKiDN powszechna znajomość historii obrazu oraz zachowane oznaczenia własnościowe Muzeum Narodowego w Warszawie wskazują, że jakakolwiek jego sprzedaż po momencie kradzieży nie może być uznana za działanie w dobrej wierze” – napisano w komunikacie ministerstwa. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej