
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi spadkami indeksów S&P 500 i Nasdaq, choć w ciągu dnia zniżki były większe. Wszystkie trzy indeksy zakończyły tydzień wzrostem, Nasdaq poszedł w ciągu tygodnia w górę o ponad 2 proc. Inwestorzy analizowali raport z rynku pracy USA za listopad.
Dwusetny ładunek skroplonego gazu ziemnego odebrał PKN Orlen w terminalu w Świnoujściu od momentu jego uruchomienia na przełomie 2015 i 2016 r....
zobacz więcej
Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 263 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 200 tys. i wzrostu o 284 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 261 tys.
Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,7 proc., oczekiwano 3,7 proc. wobec 3,7 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 5,1 proc. rdr, a mdm o 0,6 proc. wobec konsensusu 4,6 proc. i 0,3 proc.
Czytaj także: Limit ceny za rosyjską ropę. Ten pułap zaakceptowała Polska
– Konsensus jest taki, że recesja nadchodzi, ale akcje nie mogą osiągnąć dna przed jej rozpoczęciem. Inflacja nie spadnie szybko. Ponowne otwarcie Chin będzie chaotycznym procesem, a Europa nadal będzie mieć problemy – powiedział strateg Barclays Emmanuel Cau.
Najpierw epidemia koronawirusa i rozpowszechnienie pracy zdalnej, a potem wojna na Ukrainie oraz rosnąca inflacja. Te i inne czynniki sprawiły, że...
zobacz więcej
– Wydaje się, że po sesjach, charakteryzujących się głównie apetytem na ryzyko, następuje realizacja zysków. Optymizm co do ponownego otwarcia gospodarczego w Chinach pomógł w generowaniu wzrostów indeksów – powiedziała Victoria Scholar, szefowa ds. inwestycji w Interactive Investor.
Czytaj także: Gaz z Azerbejdżanu zamiast z Rosji. Firmy z kilku krajów podpisały ważną umowę
Stratedzy Bank of America Corp. wskazywali na spowolnienie na rynku pracy jako jeden z powodów, dla których preferują obligacje od akcji. Dołączają tym samym do innych banków, w tym JPMorgan i Goldman Sachs, wskazując na spadki akcji na początku przyszłego roku w związku z widmem recesji krążącym nad USA.
Czytaj także: Na rynku ropy takiej sytuacji nie było od miesięcy
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 80,12 USD za baryłkę, po spadku o 1,3 proc., a lutowe futures na Brent zniżkują o 1,3 proc. do 85,76 USD/b.