RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Surowsze kary i konfiskata aut pijanych kierowców. Prezydent podpisał nowelizację

Prezydent Andrzej Duda (fot.  PAP/Rafał Guz)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego, zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Wrzosek w tarapatach. Koledzy z Lex Super Omnia żądają od niej wyjaśnień

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia żąda wyjaśnień od Ewy Wrzosek. W czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie poinformowała o...

zobacz więcej

Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła do prezydenta w połowie listopada po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu ws. tych przepisów.


W ramach reformy m.in. podnoszona jest górna granica kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza ponadto nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.


Wprowadzono zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie do 15 lat więzienia.

Nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.


Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?


Jak przypomniała KPRP zasadniczo w nowelizacji przewidziano 3 mies. vacatio legis – z wyłączeniem niektórych przepisów, np. przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości – które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.


O zawetowanie tej ustawy apelowała ostatnio do prezydenta część środowisk prawniczych; w apelu podpisanym przez 173 karnistów oceniano m.in., że „ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u”. O zastosowanie weta zwracała się też do prezydenta m.in. Naczelna Rada Adwokacka.


– Trzeba sobie zadać pytanie, jaką chcemy mieć politykę karną. Czy taką, która gwarantuje bezpieczeństwo naszym dzieciom, czy taką, która daje szansę brutalnym mordercom pedofilom – odpowiadał na zarzuty minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej