RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmiażdżone zwierzęce oko. Kolejna przesyłka do ukraińskiej ambasady

Hiszpańskie służby szukają sprawców (fot. PAP/EPA/Chema Moya)
Hiszpańskie służby szukają sprawców (fot. PAP/EPA/Chema Moya)

Przesyłka, która nadeszła w piątek do ambasady Ukrainy w Madrycie, nie zawierała materiałów wybuchowych ani zapalających, jak ta otrzymana w środę, lecz zmiażdżone oko zwierzęce – poinformowało MSW w Madrycie.

Ambasada Ukrainy w RP. Zakrwawiona przesyłka z oczami zwierząt

Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach – w tym dwie w Polsce – otrzymały zakrwawione przesyłki – poinformował w piątek rzecznik MSZ w...

zobacz więcej


Taką samą zawartość miały przesyłki, które trafiły do innych ambasad i konsulatów Ukrainy w różnych krajach Europy.


Zaraz po nadejściu podejrzanej koperty do ambasady w Madrycie, o czym powiadomił służby bezpieczeństwa ambasador Serhij Pohorelcew, na miejsce przybyli specjaliści ds. dezaktywacji ładunków wybuchowych (Tedex) z psami. Budynek ambasady został ewakuowany i otoczony kordonem policji.


Według hiszpańskiej telewizji publicznej TVE przesyłka nie została nadana w Hiszpanii.


List z ładunkiem wybuchowym


W środę ambasada Ukrainy w Madrycie otrzymała list, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty; niewielkie obrażenia odniósł pracownik placówki.

Podobne listy otrzymali premier Pedro Sanchez, minister obrony Margarita Robles, ambasada Stanów Zjednoczonych w Madrycie, lotnicza baza wojskowa w Torrejon de Ardoz i firma zbrojeniowa w Saragossie. W przypadku tych pięciu listów nikt nie odniósł obrażeń.

„Nowa forma terroru”. Ukraińskie ambasady otrzymały „bardzo konkretne groźby”

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały „bardzo konkretne groźby” – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba,...

zobacz więcej

Według MSW Hiszpanii wszystkie sześć listów zostało wysłanych z Hiszpanii, w odróżnieniu od przesyłki, która dotarła do ambasady w piątek.


Policja szuka sprawców


Trwają czynności śledcze, policja poszukuje m.in. prorosyjskich fanatyków w sieciach społecznościowych, wśród grup na Telegramie i na forach internetowych.


Policja zwraca uwagę na osoby, które groziły atakami, zwłaszcza w kręgach radykalnej lewicy i ruchów antynatowskich. Zgodnie z policyjnym profilem sprawcy, prawdopodobnie jest to „samouk o przekonaniach prorosyjskich lub antynatowskich, mający niewielkie zdolności operacyjne”.


Incydenty z kopertami nie zmienią zaangażowania Hiszpanii na Ukrainie – zapewnił w piątek komendant Dowództwa Operacyjnego generał Francisco Braco.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej