RAPORT

Pogarda

Limit ceny za rosyjską ropę. Ten pułap zaakceptowała Polska

Pułap cenowy został ustalony na poziomie 60 dolarów za baryłkę (fot. Shutterstock)
Pułap cenowy został ustalony na poziomie 60 dolarów za baryłkę (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Polska zaakceptowała w piątek pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

Na rynku ropy takiej sytuacji nie było od miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. Jak donoszą maklerzy, w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od...

zobacz więcej

Polska zgodziła się na porozumienie Unii Europejskiej w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę, co pozwala UE na formalne zatwierdzenie porozumienia w weekend – przekazał Sadoś


Warszawa wstrzymywała się z zatwierdzeniem transakcji, chcąc dokładnie zbadać tzw. mechanizm dostosowawczy, który ma utrzymywać pułap cenowy poniżej ceny rynkowej. Według ambasadora Sadosia mechanizm ten pozwoli utrzymać ceny co najmniej 5 proc. poniżej kursu rynkowego.


Polski dyplomata poinformował, że UE może teraz rozpocząć pisemną procedurę zatwierdzania porozumienia i prawdopodobnie ogłosi je formalnie w niedzielę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej