RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki dom aukcyjny wstrzymuje sprzedaż obrazu skradzionego w Polsce

W czwartek dzieło zostało sprzedane za 310 tysięcy euro (fot. Shutterstock)
W czwartek dzieło zostało sprzedane za 310 tysięcy euro (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Berliński dom aukcyjny Grisebach poinformował, że wstrzymuje sprzedaż obrazu skradzionego w 1984 roku z warszawskiego Muzeum Narodowego do czasu wyjaśnienia sprawy na drodze sądowej. Informację w tej sprawie podało „Deutsche Welle”, a na antenie Polskiego Radia 24 poinformował o tym wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Niemcy wystawili na aukcji i sprzedali akwarelę skradzioną z polskiego muzeum

W ofercie niemieckiego domu aukcyjnego Grisebach odnaleziono akwarelę Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradzioną ze zbiorów Muzeum Narodowego w...

zobacz więcej

W czwartek dzieło zostało sprzedane za 310 tysięcy euro, mimo protestów polskiej strony. Wiceminister Sellin poinformował, że na razie sprawa jest zawieszona – mimo transakcji dzieło nie zostanie na razie wydane nabywcy.


„Grisebach skontaktował się ze sprzedającymi oraz kupującymi i dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić dodatkową kontrolę sądową w celu uzyskania wiążących wyjaśnień. Do tego czasu dalsza realizacja tej transakcji przez Grisebach zostanie wstrzymana” – poinformowała rzecznik domu aukcyjnego Sarah Buschor.


Grisebach poinformował też, że o pochodzeniu dzieła dowiedział się od polskiego Ministerstwa Kultury, jednak po analizie uznał, że licytacja nie będzie budziła zastrzeżeń prawnych.

„Kompozycja” to dzieło W Kandinskiego, które skupia wszystkie elementy wyróżniające abstrakcyjną twórczość malarza w latach dwudziestych. Pełna żywych kolorów kompozycja na różowym tle składa się z geometrycznych kształtów – wektorów, kół, półkoli i trójkątów, które przecina falista linia narysowana na środku arkusza. Kandinsky podarował akwarelę brunszwickiemu kolekcjonerowi Otto Ralfsowi z okazji jego urodzin 1 kwietnia 1928 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej