
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia żąda wyjaśnień od Ewy Wrzosek. W czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie poinformowała o skierowaniu do Sądu Najwyższego wniosku o uchylenie immunitetu warszawskiej prokurator.
Szokujące wiadomości warszawskich prokuratorek.
zobacz więcej
Jak podała w czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie, wnioski o uchylenie immunitetu dwóm warszawskim śledczym – Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. – skierowano w ramach śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych.
Zarzuty, które prokuratura zamierza im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i – wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.
Według prokuratury, tłem tych zarzutów była kampania prezydencka w 2020 r. oraz dwa wypadki warszawskich autobusów, które miały miejsce w tym czasie. Do pierwszego z nich doszło nieopodal mostu im. Grota-Roweckiego, zginęła jedna osoba. Kierowca autobusu został wówczas oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków.
Jak podała prokuratura, Michał D., pełniący funkcję Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Wrzosek, miał oczekiwać, że śledcza poinformuje go o ustaleniach postępowania w sprawie wypadku.
Prokuratura ujawniła też fragmenty korespondencji elektronicznej między prokuratorkami i urzędnikiem. Według szczecińskiej prokuratury, Wrzosek – nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy – uzyskiwała informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Michałowi D.
Warszawska prokurator Ewa W. zaprzecza treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę, która chce uchylenia śledczej immunitetu i zarzuca...
zobacz więcej
Oświadczenie wydał zarząd stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, który domaga się od Wrzosek „zajęcia i przekazania zarządowi stanowiska w kwestii zarzucanych działań”.
„Pamiętając o zasadzie domniemania niewinności liczymy na respektowanie fundamentalnej zasady, jaką jest prawo każdego do obrony. Oczekujemy, że prokurator Ewa Wrzosek jako strona postępowania będzie mogła korzystać z niczym nieograniczonych, przysługujących jej uprawnień i gwarancji procesowych, w tym prawa do obrony.
Żądamy szybkiego, rzetelnego i obiektywnego przeprowadzenia postępowania, celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy” – czytamy w oświadczeniu.
„Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, mające m.in. na celu kształtowanie postaw etycznych prokuratorów ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o honor i godność zawodu, ochronę autorytetu prokuratury oraz promowanie praworządności i propagowanie na forum publicznym znaczenia niezależności prokuratora, pozycji silnej i obiektywnej prokuratury w demokratycznym państwie prawnym, nie aprobuje żadnych działań mogących stanowić uchybienie naszym ideałom i wskazywać na sprzeniewierzenie się tym zasadom. Za niedopuszczalne uznajemy zachowania, które mogłyby stanowić nieuprawnione udostępnianie jakimkolwiek osobom trzecim informacji z toczących się postępowań przygotowawczych” – przekazali prokuratorzy.
Lex Super Omnia to stowarzyszenie prokuratorów przeciwstawiających się reformie wymiaru sprawiedliwości. Z hejterskich wpisów na Twitterze zasłynął były prezes organizacji Krzysztof Parchimowicz.
Członkiem Lex Super Omnia jest także sama prokurator, która wcześniej w rozmowie z TVN24 zaprzeczyła treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę. – To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć – powiedziała. Jak przekonywała, jej telefon był inwigilowany przy użyciu systemu Pegasus. – Wiążę sprawę nielegalnej inwigilacji Pegasusem, możliwości techniczne tego oprogramowania z treściami, które zostały aktualnie opublikowane – dodała Wrzosek.