RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy można oglądać mecz w pracy? Precedensowy wyrok w Hiszpanii

Ten wyrok ucieszył Hiszpanów, którzy oglądają mecze swojej reprezentacji na mundialu w Katarze (fot. PAP/EPA/Ali Haider)
Ten wyrok ucieszył Hiszpanów, którzy oglądają mecze swojej reprezentacji na mundialu w Katarze (fot. PAP/EPA/Ali Haider)

Najnowsze

Popularne

Sąd Najwyższy w hiszpańskiej Walencji uznał, że oglądanie meczu piłki nożnej w godzinach pracy nie może być powodem zwolnienia pracownika. „Teraz niejeden będzie miał ochotę odłożyć na bok obowiązki zawodowe i pooglądać mecze, zwłaszcza te, które zapewniają krajowej drużynie awans do kolejnej fazy rozgrywek” – skomentował dziennik „ABC”, informując o sprawie w trakcie mundialu w Katarze.

„Aaaaaa!” Poseł oglądał mecz na sali obrad [WIDEO]

W środowy wieczór w Warszawie przy ulicy Wiejskiej trwało posiedzenie Sejmu. Gdy głos z mównicy zabrał poseł Michał Urbaniak z Konfederacji, z sali...

zobacz więcej

Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło w lipcu 2021 r. podczas ćwierćfinałów mistrzostw Europy w piłce nożnej. Trzech pracowników popołudniowej zmiany w firmie transportowo-logistycznej w Walencji postanowiło wydłużyć sobie 15-minutową przerwę na posiłek, aby obejrzeć na swoich telefonach mecz Hiszpania-Szwajcaria.


Kierowniczka zaskoczyła ich w zakładowej stołówce kwadrans po planowanym zakończeniu przerwy; wszyscy czekali na kanapki, które zamówili w pobliskiej restauracji, a jeden z pracowników palił papierosa. 


Wszyscy natychmiast powrócili na stanowiska pracy, ale firma wszczęła przeciwko nim postępowanie dyscyplinarne, które zakończyło się zwolnieniem. Firma argumentowała, że jeden z klientów poskarżył się na niewykonywanie obowiązków przez pracowników, którzy mieli na bieżąco przygotowywać i dostarczać materiały. Zasadności tej skargi nie udowodniono.


Dodatkowo firma wskazywała, że zwolnieni pracownicy „nie wykonywali otrzymywanych poleceń, nadużyli zaufania i byli nielojalni wobec pracodawcy, a także obniżali wydajność pracy”.


Sąd Pracy w Walencji uznał jednak, że nałożenie na pracowników najwyższej kary dyscyplinarnej, jaką jest zwolnienie, było zbyt surowe, a orzeczenie to podtrzymał później Sąd Najwyższy w Walencji. 


„Zarzucane im czyny nie są wystarczająco poważne, aby usprawiedliwić zwolnienie” – uzasadnił sąd, wskazując, że obniżenie wydajności pracy nie zostało udowodnione. 


Sąd nakazał wypłatę byłym pracownikom rekompensaty w wysokości od 1500 do 2700 euro, w zależności od stażu pracy. Oprócz tego firma musi opłacić koszty procesu sądowego – 1800 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej