RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przerażenie, krzyki i panika. Meteoryt spadał nad ich głowami [WIDEO]

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza. Podniebny incydent potwierdziły władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach” – relacjonowali mieszkańcy Gran Canarii w mediach społecznościowych. Są nagrania z tego zdarzenia.

Zaćmienie Słońca na polskim niebie. Mimo problemów było doskonale widoczne

Rozpoczęło się po godz. 11.00 i można je oglądać w całej Polsce – trwa częściowe zaćmienie Słońca. To jedno z najciekawszych zjawisk...

zobacz więcej

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych – poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres. 

 

„Rzadki przypadek, raz na 5-10 lat”


Przelotowi ciała niebieskiego towarzyszył potężny huk, który wywołał panikę wśród ludności stolicy wyspy – Las Palmas oraz gminy Santa Brigida. Wielu mieszkańców myślało, że doszło do obsunięcia się ziemi albo do wybuchu pożaru. Mieszkańcy dzwonili do centrum koordynacji kryzysowej zgłaszając „wstrząsy ziemi” i światło w kolorze zielono-czerwonym przecinające niebo. „Trzęsły się okna, podłoga i ściany, słychać było dźwięk przypominający odległą eksplozje” – pisali na Twitterze. 

  

Naukowcy poinformowali, że był to prawdopodobnie tzw. bolid – meteor o jasności większej niż Wenus. 

 

„To rzadki przypadek, zdarzający się raz na 5-10 lat” – według astronoma z obserwatorium na Teide (Teneryfa), Miguela Serra-Ricarta. Zjawisko powstaje, gdy przez atmosferę przelatuje obiekt dużo większy od zwykłego meteoru, a jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Bolid zaczyna świecić jasno, a przelotowi często towarzyszy grom dźwiękowy. Meteor prawdopodobnie rozpadł się nad powierzchnią Ziemi, ale jego małe odłamki przetrwały i spadły do morza. 

 

Zobacz także: Nagle nocą zrobiło się zupełnie jasno. „Zdziwieni ludzie dzwonili na policję” [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej