RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Finlandii: Europa w pojedynkę jest za słaba na Rosję

Sanna Marin niedawno spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim (fot. PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS)
Sanna Marin niedawno spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim (fot. PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS)

Najnowsze

Popularne

Premier Finlandii Sanna Marin uważa, że Niemcy, Francja, Włochy i Grecja wykazały się wobec Rosji wielką naiwnością. Rację miała Polska i państwa bałtyckie, gdy wskazywały na kompletny brak zrozumienia zamiarów Putina przez czołowe państwa Unii Europejskiej.

„Trzeba było słuchać przyjaciół z Polski”. Premier Finlandii ostrzega przed kolejnym błędem

Nie rozumieliśmy, że logika Rosjan jest inna. Nasi przyjaciele z Polski i krajów bałtyckich mieli rację. Mówili cały czas, że Rosja myśli inaczej....

zobacz więcej

– Nasze przeświadczenie, że kupowanie energii od Rosji zapobiegnie wojnie, było fałszywe – powiedziała fińska szef rządu podczas spotkania w siedzibie Lowy Institute, australijskiego think tanku zajmującego się problematyką międzynarodową. To kolejna taka wypowiedź szefowej fińskiego rządu.


Według Marin Europa jest w pojedynkę zbyt słaba, by przeciwstawić się agresywnej imperialnej polityce Rosji. Premier kraju kandydującego do NATO podczas wizyty w Australii powiedziała, że inwazja i okupacja sąsiedniej Ukrainy przez Rosję „obnażyła słabości Europy i strategiczne błędy w postępowaniu z Moskwą”.


Sanna Marin wskazała, że już wcześniej należało wsłuchiwać się w głos społeczeństw, które znajdowały się w sferze wpływów Związku Radzieckiego aż do jego rozpadu. "Mówiłam już publicznie, że powinniśmy byli o wiele wcześniej posłuchać naszych bałtyckich i polskich przyjaciół" – dodała.


Sanna Marin o logice Kremla

 
– Przeprowadziliśmy w Radzie Europejskiej wiele strategicznych rozmów na temat Rosji. Polska i państwa bałtyckie zawsze zwracały uwagę, że nie rozumiemy logiki Putina i Rosji. Przez długi czas Europa rozwijała strategię budowania bliskich więzi gospodarczych z Rosją, kupowania od niej energii. Myśleliśmy, że zapobiegnie to wojnie, że będziemy mieli tak bliskie związki z Rosją, że decyzja o wojnie z innym europejskim państwem, byłaby całkowitym szaleństwem. To przeświadczenie okazało się fałszywe – mówiła premier Finlandii w Australii.

Oświadczenie premierów Polski i Finlandii: W pełni popieramy Ukrainę [WIDEO]

Jesteśmy z wami, gdy bronicie waszego kraju i europejskich wartości; czujemy, że walczycie też o europejskie bezpieczeństwo i europejską...

zobacz więcej

Marin przyznała, że „Europa nie jest obecnie wystarczająco silna i byłaby w kłopotach bez wsparcia Stanów Zjednoczonych”. Jak podkreśliła, Ukrainie należy pomagać „wszelkimi środkami” i w tej dziedzinie przodują właśnie USA. 
 
– Stany Zjednoczone przekazały dużo broni, pomocy finansowej i humanitarnej, a Europa nie jest jeszcze wystarczająco silna. Musimy zyskać odpowiednie zdolności obronne, rozbudowywać przemysł zbrojeniowy i upewnić się, że możemy sobie radzić w kryzysowych sytuacjach. Spotkałam wielu amerykańskich polityków, których zdaniem Europa powinna być silniejsza, ponieważ nie postrzegają jej jako rywala, a partnera. W pełni popieram europejską niezależność strategiczną – powiedziała Marin.


Relacje gospodarcze pod dyktando Moskwy


Premier Finlandii przypomniała jednocześnie o naiwnym i zbyt liberalnym podejściu do polityki prowadzonej przez Władimira Putina takich państw jak Niemcy, Francja, Włochy czy Grecja. Jej zdaniem stały się one zakładnikiem relacji gospodarczych prowadzonych pod dyktando Moskwy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej