RAPORT

Pogarda

Na rynku ropy takiej sytuacji nie było od miesięcy

W weekend spotkanie OPEC+ (fot. arch.PAP/EPA/HENRY CHIRINOS)
W weekend spotkanie OPEC+ (fot. arch.PAP/EPA/HENRY CHIRINOS)

Najnowsze

Popularne

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. Jak donoszą maklerzy, w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od prawie dwóch miesięcy. Rośnie niepewność po decyzji Pekinu związanej z obostrzeniami covidowymi, a rynki czekają też na spotkanie ministrów państw OPEC+.

Do gazoportu w Świnoujściu dotarła 200. dostawa LNG

Dwusetny ładunek skroplonego gazu ziemnego odebrał PKN Orlen w terminalu w Świnoujściu od momentu jego uruchomienia na przełomie 2015 i 2016 r....

zobacz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na styczeń kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 81,47 USD, wyżej o 0,18 proc. Od początku tygodnia WTI zyskała ponad 6 proc., ale w poniedziałek była w trakcie sesji notowana na najniższym poziomie od 2021 r. 

  

Ropa Brent na ICE w dostawach na luty wyceniana jest po 87,20 USD za baryłkę – wyżej o 0,37 proc. 

  

Chiny łagodzą lockdown, więc ropa drożeje? 

 

Inwestorzy oceniają sytuację na rynkach paliw w czasie, gdy Chiny złagodziły ograniczenia covidowe. Wicepremier ds. zdrowia Sun Chunlan powiedziała, że wysiłki Pekinu w walce z koronawirusem wkraczają w nową fazę wraz z osłabieniem wariantu Omikron i zaszczepieniem większej liczby mieszkańców Chin. 

  

Gubernator banku centralnego Chin Gang Yi powiedział z kolei, że Ludowy Bank Chin skoncentruje się teraz na wzroście gospodarczym w kraju, co może poprawić perspektywy zużycia energii. 

Władze w Waszyngtonie rozważają tymczasem przerwę w sprzedaży ropy ze strategicznych rezerw. 

 

Kartel zdecyduje, co dalej 

 

Zbliża się ważne dla rynków spotkanie krajów OPEC+ zaplanowane na ten weekend. Ministrowie z OPEC+ spotkają się wirtualnie, aby zdecydować o dostawach ropy, a na rynkach dominują opinie, że sojusz 23 państw utrzyma je na dotychczasowym poziomie. 

  

Rynki ropy czekają też na dalsze szczegóły na temat pułapu cenowego na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską. Unia Europejska rozważa pułap 60 USD za baryłkę. 

 

Zobacz także: Fake news opozycji ws. zysków Orlenu i cen paliw 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej