RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Politolog: Praworządność to pretekst do wywierania presji na Polskę

 Szefowa komisji weneckiej Claire Bazy-Malaurie (fot. TVP Info)
Szefowa komisji weneckiej Claire Bazy-Malaurie (fot. TVP Info)

Najnowsze

Popularne

– Albo przewodnicząca komisji weneckiej przyszła kompletnie nieprzygotowana na to spotkanie, albo świadomie unikała odpowiedzi, wiedząc doskonale, że część oskarżeń pod adresem Polski ma charakter walki politycznej – stwierdził profesor Tomasz Grzegorz Grosse – politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W ten sposób odniósł się w rozmowie z portalem tvp. info do odpowiedzi szefowej komisji weneckiej Claire Bazy-Malaurie na pytania, które zadał jej w parlamencie europejskim Patryk Jaki.

Patryk Jaki pyta szefową komisji weneckiej o raporty. Odpowiedź zaskakuje

„Wreszcie się udało złapać na żywo szefową komisji weneckiej, która napisała dla UE te wszystkie rasistowskie opinie o Polsce »o gorszej kulturze«,...

zobacz więcej

Prof. Grosse zaznaczył, że „była to wypowiedź bardzo wymijająca”. Jak podkreślił, Bazy-Malaurie powiedziała wprost, że nie chce wchodzić w szczegóły.


– Nie przedstawiła żadnego argumentu, który wspierałby tezy komisji dotyczące sprawy Polski – powiedział prof. Grosse. Przypomniał, że rozwiązania występujące w polskim systemie sądownictwa „nie odbiegają zasadniczo od rozwiązań w Niemczech czy Hiszpanii”.


Według politologa „w podejściu wobec Polski wyraźnie uwidacznia się kontekst polityczny”. – Polityka prowadzona przez Polskę jest oparta na innej aksjologii, stojącej w sprzeczności z wartościami lewicowo-liberalnymi dominującymi w Parlamencie Europejskim czy Komisji Europejskiej – powiedział prof. Grosse. W jego ocenie „już samo to stanowi przesłankę dla tych instytucji, by Polskę atakować”.


– Na to nakładają się dodatkowo różnice prowadzonych polityk. Wymienię choćby sprawę relacji z Rosją, politykę klimatyczną czy gazociągi Nord Stream – stwierdził prof. Grosse. Zaznaczył, że „stanowisko Polski było w tych i wielu innych przypadkach odmienne od stanowisk francuskich czy niemieckich”.


– Temat praworządności stał się pretekstem do wywierania presji na Polskę i częściowo także na Węgry, by państwa te nie mogły realizować swoich polityk, lecz politykę państw zachodnich – podkreślił. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej