RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Łotwa: dziesiątki spraw karnych za popieranie agresji Rosji na Ukrainę

Nie wszyscy na Łotwie wiedzą, że Rosja to państwo terrorystyczne (fot. Andrea Ronchini/NurPhoto via Getty Images)
Nie wszyscy na Łotwie wiedzą, że Rosja to państwo terrorystyczne (fot. Andrea Ronchini/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na Łotwie od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę wszczęto ponad 30 spraw karnych w związku z popieraniem agresji i interesów Rosji oraz podżeganiem do nienawiści – pisze portal Delfi.

Wybuch przy granicy z Łotwą. Zniszczone dwa rosyjskie śmigłowce

Wskutek eksplozji w rosyjskim obwodzie pskowskim zniszczone zostały dwa śmigłowce Ka-52 Aligator. Do wybuchu doszło w bazie wojskowej blisko...

zobacz więcej

Pierwsze zatrzymania przeprowadzono już w marcu, kilka tygodni po napaści rosyjskiej na Ukrainę. Od tamtej pory według Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy wszczęto 30 postępowań karnych w związku z podżeganiem do nienawiści i działaniami popierającymi agresję i interesy Rosji.


Cztery sprawy z tych samych artykułów przekazała też służbom bezpieczeństwa łotewska policja. 15 osób ma status podejrzanych, pięć – status osoby, wobec której prowadzone jest postępowanie. 


Setki podejrzanych


VDD poinformowała portal Delfi, że od początku rosyjskiej inwazji stale monitorowana jest przestrzeń informacyjna, by identyfikować możliwe zagrożenia dla narodowego bezpieczeństwa Łotwy. Codziennie wykrywane są setki agresywnych komentarzy i materiałów wideo – czytamy.


Służby bezpieczeństwa dodały, że przeprowadziły rozmowy z kilkuset osobami, których publiczne komentarze graniczyły z podżeganiem do nienawiści wobec przedstawicieli różnych narodowości i wezwaniami do przemocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej