RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zatrzymany przez CBA po powrocie z Kataru. Były kapitan SB i jego związki z PZPN

Andrzej P. w latach 1980–1990 był kadrowym oficerem wywiadu PRL (fot. arch.PAP/Adam Ciereszko)
Andrzej P. w latach 1980–1990 był kadrowym oficerem wywiadu PRL (fot. arch.PAP/Adam Ciereszko)

Najnowsze

Popularne

Andrzej P., prezes firmy powiązanej biznesowo z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne po wylądowaniu samolotu wracającego z Kataru – ustalił portal tvp.info. To kolejne zatrzymania osób związanych z PZPN. W przeszłości Andrzej P. pracował jako funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa PRL.

W gabinecie prezesa PZPN znaleziono podsłuch. Mamy komentarz rzecznika Związku

Aktywny podsłuch znaleziono podczas rutynowej kontroli w gabinecie prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezarego Kuleszy – potwierdził portalowi...

zobacz więcej

Jak opisywaliśmy na portalu tvp.info, Polski Związek Piłki Nożnej według prokuratury stracił milion złotych za sprawą m.in. Macieja S. (byłego sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej – red.), Jakuba T. (pełnomocnika OSTTAIR sp. z o.o., a zarazem członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej), Iwony T. (żony Jakuba T.) i Gabrieli M. (byłej prezes zarządu OSTTAIR sp. z o.o.). 

 

Zatrzymania przeprowadzono w ubiegłym tygodniu na polecenie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej – więcej pisaliśmy w tym artykule

 

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że w czwartek w tej samej sprawie zatrzymano Andrzeja P. 

 

Biznesmen związany z piłkarską centralą


Biznesmen współpracujący przez lata z PZPN został zatrzymany na lotnisku, po tym jak wysiadł z samolotu wracającego z Kataru – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. W Katarze odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej.


Nasze informacje potwierdza Centralne Biuro Antykorupcyjne. „Andrzej P. to kolejna osoba zatrzymana w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie” – przekazał w odpowiedzi na nasze pytanie Wydział Prasowy CBA.

W rozmowie z portalem tvp.info prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej wskazuje, że to kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym wyrządzenia szkody PZPN w wysokości miliona złotych.


„Szara eminencja” – kim jest Andrzej P.?


– Zatrzymany to Andrzej P., pełniący funkcję prezesa zarządu Sportfive sp. z o.o., która to spółka następnie działała pod nazwą Lagardere Sports Poland sp. z o.o. Zatrzymany zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszy zarzuty – zaznacza prok. Borchólski. Dopiero po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego śledczy mają podjąć decyzję w sprawie ewentualnego wniosku o zastosowanie środków zapobiegawczych. 


Jak opisywała „Gazeta Polska”, firmy P. zarabiały miliony złotych na współpracy z PZPN, a on sam uchodził za szarą eminencję związku. Z kolei w latach 1980-1990 „był pracownikiem Departamentu I MSW (wywiadu PRL), z czego ostatnie trzy lata służby spędził jako funkcjonariusz pod przykryciem w Wiedniu” – w tamtym okresie miał bezpośrednio rozpracowywać papieża Jana Pawła II, m.in. podczas jego wizyty w Austrii w czerwcu 1988 roku.


Zobacz także: Czego CBA szukało w PZPN? Wielogodzinna kontrola i niejasności wokół jednego z wiceprezesów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej