RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Urzędnicy Korei Płn. odpowiedzialni za zbrojenia objęci sankcjami USA, Japonii i Korei Płd.

Sankcje na urzędników KRLD odpowiedzialnych za zbrojenia (fot. PAP/EPA/KCNA)
Sankcje na urzędników KRLD odpowiedzialnych za zbrojenia (fot. PAP/EPA/KCNA)

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych – poinformowała Agencja Reutera.

Korea Północna po raz kolejny wystrzeliła rakiety balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w sobotę cztery rakiety balistyczne krótkiego zasięgu - poinformowało kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei...

zobacz więcej

Resort skarbu USA objął ograniczeniami Dzona Il Ho, Ju Dzina i Kim Su Gila, czyli przedstawicieli armii i przemysłu zbrojeniowego, koordynujących w ostatnich latach inicjatywy Pjongjangu dotyczące produkcji broni masowego rażenia. Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej wprowadziło restrykcje wobec siedmiu innych osób, w tym obywateli Singapuru i Tajwanu, a także ośmiu firm.


„Wszystkie te osoby i podmioty znajdują się już na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych” – czytamy w depeszy Agencji Reutera.


Japonia ogłosiła sankcje wobec trzech osób prawnych i jednego przedstawiciela władz Korei Północnej. Środki wdrożone przez rząd w Tokio dotyczą m.in. grupy Lazarus, podejrzewanej o dokonywanie cyberataków.


Chiny i Rosja zablokowały ostatnie inicjatywy sankcyjne wobec Pjongjangu podejmowane na forum ONZ, dlatego Waszyngton skoncentrował się na współpracy w tym zakresie z Tokio, Seulem i sojusznikami z Europy. „Wprowadzone w czwartek ograniczenia mają jednak w dużej mierze symboliczny charakter, ponieważ przewidują m.in. zamrożenie aktywów północnokoreańskich urzędników w USA” – podała agencja.

Kim Dzong Un chce mieć najpotężniejszy arsenał nuklearny na świecie

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że finalnym celem Korei Płn. jest „posiadanie najpotężniejszego arsenału nuklearnego na świecie”....

zobacz więcej

Niepokojące działania KRLD 


18 listopada Korea Północna przeprowadziła próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który osiągnął wysokość 6000 m, przeleciał około 1000 km i spadł do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, około 200 km na zachód od niezamieszkanej wyspy Oszima w prefekturze Hokkaido.


Test nastąpił wkrótce po tym, gdy władze w Pjongjangu zagroziły „ostrzejszą odpowiedzią militarną” na deklaracje Waszyngtonu dotyczące zwiększenia, wraz z sojusznikami, aktywności wojskowej w regionie.


W Seulu i Waszyngtonie narastają obawy, że Pjongjang szykuje się do przeprowadzenia próby broni jądrowej – siódmej w swojej historii i pierwszej od 2017 roku. Według ekspertów w pierwszych pięciu testach, które odbyły się w latach 2006-2016, detonowano bomby o mocy nieprzekraczającej 10 kiloton. Dla porównania, bomba zrzucona przez USA na japońskie miasto Hiroszima w 1945 roku miała moc około 16 kiloton.


 W ostatniej próbie we wrześniu 2017 roku Pjongjang przetestował bombę, która mogła mieć moc między 100 a 370 kiloton. Władze Korei Północnej określiły ją jako bombę termojądrową i ogłosiły się mocarstwem nuklearnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej