RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Skandal w Sejmie!” PO i opozycja zablokowały uchwałę uderzającą w Rosję

Najnowsze

Popularne

W Sejmie nie odbyło się w czwartek głosowanie nad uchwałą o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Doprowadziła do tego postawa polityków opozycji, którzy wyciągnęli swoje karty do głosowań. – Zachowanie opozycji wprowadziło mnie w głęboką konfuzję - podkreślił minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak zauważył, odniesienie do katastrofy smoleńskiej znalazło się nawet w rezolucjach instytucji międzynarodowych.

UE wykreśla fragment o polskiej pomocy uchodźcom. Grabowska: To dziecinada

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”. Prof. Genowefa...

zobacz więcej

Projekty uchwał ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm zgłosiły kluby Lewicy oraz PiS. Nad projektami pracowała komisja spraw zagranicznych. W czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm. Podczas wieczornej debaty poprzedzającej głosowanie kluby i koła zgodnie wyraziły poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji.


„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu” – głosi poprawka.Przed głosowaniem nad przyjęciem uchwały opozycja złożyła wniosek o odroczenie obrad w związku ze zgłoszoną poprawką. Poseł sprawozdawca komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO) ocenił, że poprawka „burzy kompromis” wypracowany w komisji.


Opozycja wyjęła karty


Wniosek o odroczenie obrad przepadł i Sejm przystąpił do głosowania nad niezwłocznym przystąpieniem do rozpatrzenia uchwały, który został przyjęty. Następnie odbyło się głosowanie nad poprawką do uchwały. Głosowało 226 posłów, 225 było za, nikt nie był przeciw, jeden się wstrzymał od głosu. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu, w związku z tym nie było kworum.

Tysiące memów zalało sieć. Internauci bezlitośni dla Niemców

Niemcy, którzy byli wymieniani w gronie faworytów Mistrzostw Świata w Katarze, nie wyszli nawet z fazy grupowej i wracają do domu. Od kilkunastu...

zobacz więcej

– Nie możemy głosować uchwały ponieważ państwo wyciągnęli karty i nie ma rozstrzygnięcia – poinformowała marszałek Sejmu marszałek Elżbieta Witek.Posłowie opozycji domagali się głosowania nad projektem przyjętym w pracach komisji, z ław opozycji rozlegały się okrzyki: „ruski agent”. Marszałek Sejmu uznała, że to „jeden wielki skandal” i zarządziła przejście do kolejnych głosowań.


Po zakończeniu głosowań Paweł Kowal i szef klubu KO Borys Budka w rozmowie z dziennikarzami jako winnego „zniszczenia konsensusu” ws. projektu wskazali Antoniego Macierewicza. 


– Wysadził bardzo dobrą, przemyślaną, wspólną uchwałę Sejmu, która uznawała Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm. I co robi Antoni Macierewicz? Wrzuca poprawkę, która mówi, że Rosja jest odpowiedzialna za zamach na prezydenta Rzeczypospolitej. Czy Macierewicz chce wspólnie z Kaczyńskim wciągnąć Polskę do wojny z Rosją? – powiedział Budka.

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział dziennikarzom, że zachowanie opozycji wprowadziło go w głęboką konfuzję.


Przybyłem na głosowanie prosto z lotniska, by zagłosować nad niezwykle istotnym projektem uchwały w kontekście wysłania sygnału z polskiego parlamentu o tym, że Rosja jest państwem terrorystycznym – zaznaczył.


Bruksela o odpowiedzialności Rosji za Smoleńsk

Trzaskowski w PE namawia do blokady funduszy dla Polski. „Środki powinny trafić do samorządów”

Rafał Trzaskowski w środę po raz kolejny zaapelował, aby środki unijne, które ma otrzymać Polska, były poddane tzw. mechanizmowi warunkowości. ...

zobacz więcej

– Jestem tym bardziej zaskoczony tą postawą, że instytucje międzynarodowe, m.in. Parlament Europejski w roku 2015, później Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w październiku 2018, później Parlament Europejski w kolejnej rezolucji przyjętej kilka dni temu, w rezolucjach, które potępiały Rosję za jej działania – oczywiście w roku 2015 to była łagodniejsza treść ale już wówczas było w treściach rezolucji odniesienie do katastrofy smoleńskiej – stwierdził Szynkowski vel Sęk.– Okazuje się, że w polskim Sejmie takie odniesienie znaleźć się nie może. W instytucjach międzynarodowych nie budzi to żadnych niejasności, w polskim parlamencie powoduje to, że opozycja zrywa kworum – podkreślił minister.


Do poprawki odniósł się także Macierewicz. – Nie powiem, że jestem wstrząśnięty zachowaniem się tego, co naprawdę jest formacją prorosyjską, nie robi to na mnie specjalnego wrażenia – powiedział poseł dziennikarzom w Sejmie. 


Jak dodał, poprawka, którą zgłosił, dotyczy dwóch katastrof „spowodowanych rosyjskim działaniem”: katastrofy smoleńskiej i zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych z 2014 r. – Tzw. opozycja, formacja rosyjska nie chce mówić prawdy o terroryzmie rosyjskim – oświadczył.

Długa lista rosyjskich grzechów


MŚ 2022. Gdzie oglądać mecz Polska - Francja? Sprawdź plan transmisji!

Reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Początek spotkania w niedzielę, 4 grudnia, o godzinie 16:00....

zobacz więcej

W projekcie uchwały podkreślono, że „Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań, dokonując agresji na tereny innych państw, „napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw oraz podejmuje wrogie działania gospodarcze, szczególnie w sferze energetyki.


Zaznaczono, że zmiana granic przy użyciu siły jest zbrodnią przeciw pokojowi. „Formy terroru stosowanego przez Rosję wobec obywateli Ukrainy są zbrodnią przeciw ludzkości i ludobójstwem” – czytamy.Jak podkreślono, rosyjskie struktury i formacje zbrojne dopuszczają się aktów terroru na zaatakowanej Ukrainie, dokonując m.in. „zbiorowych egzekucji, uprowadzeń, przemocy seksualnej i tortur, odrywania dzieci od rodzin celem poddania ich rusyfikacji, przymusowego poboru obywateli Ukrainy do rosyjskich sił zbrojnych oraz rabunku mienia”. W projekcie podkreślono, że Rosja nagminnie łamie konwencje genewską o traktowaniu jeńców wojennych.


Zauważono, że poprzez blokadę portów morskich i paraliż komunikacji morskiej na szlakach prowadzących na Ukrainę Rosja dopuściła się także piractwa międzynarodowego. 


„Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji” – czytamy w projekcie. Zwrócono także uwagę na działania Rosjan wykorzystujące m.in. elektrownie jądrowe do szantażowania Ukraińców i społeczności międzynarodowej ich uszkodzeniem.


„Sejm RP uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru” – głosi projekt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej