RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stworzono najmniejszy zdolny do ruchu organizm

Do najmniejszej syntetycznej bakterii naukowcy dodali zaledwie 7 białek, aby zaczęła się przemieszczać (fot. HZI/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Do najmniejszej syntetycznej bakterii naukowcy dodali zaledwie 7 białek, aby zaczęła się przemieszczać (fot. HZI/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Do najmniejszej syntetycznej bakterii naukowcy dodali zaledwie 7 białek, aby zaczęła się przemieszczać. Dokonanie pomoże nie tylko pomóc w badaniach ewolucji zdolności ruchu, ale także w konstrukcji mikrorobotów.

Prąd z soli morskiej? „Nieograniczone źródło energii, dzięki grafenowi”

Na świecie trwają poszukiwania zasobów odnawialnych. Rozważanych jest wiele alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych. Naukowcy z Australii...

zobacz więcej

Każdy ruch w przyrodzie – od biegania, przez pływanie, po latanie – można wytłumaczyć ruchem pojedynczych komórek. Jednak, jak zwracają uwagę naukowcy z Osaka Metropolitan University, niewiele w zasadzie wiadomo na temat tego, jak zdolność do ruchu w przyrodzie powstawała. 

 

Aby rzucić na to zagadnienie więcej światła, japońska grupa wprowadziła 7 białek, które pozwalają na ruch bakteriom Spiroplasma – do innej, syntetycznej bakterii syn3. Syn3 to sztucznie stworzony organizm zaprojektowany tak, aby mógł żyć z najmniejszym możliwym genomem. 

 

Bakteria syn3


„Nasza pływająca bakteria syn3 może być określona jako najmniejsza mobilna forma życia ze zdolnością do samodzielnego poruszania się” – mówi prof. Makoto Miyata kierujący pracami opisanymi w periodyku „Science Advances”. Szczepionka przeciw rakowi piersi. Pacjentce cofnęły się zmiany nowotworowe

Rak piersi pomimo pojawienia się wielu nowych możliwości leczenia nadal zbierających śmiertelne żniwo. Rocznie około 20 tysięcy kobiet w Polsce...

zobacz więcej

„Można się spodziewać, że wyniki tego badania pomogą w zrozumieniu ewolucji i pochodzenia zdolności ruchu komórek” – dodaje. 

 

Po modyfikacji bakteria zmieniła swój kształt ze sferycznego w helisę i zaczęła się przemieszczać z pomocą spiralnego ruchu – podobnie jak Spiroplasma, od której pochodziły dodatkowe białka. Jak później pokazały dalsze eksperymenty, do ruchu potrzebne były tak naprawdę tylko dwa białka z dodanej siódemki. 

 

Z dokonania biologów mogą skorzystać również inżynierowie, np. nanotechnolodzy. 

 

„Badanie najmniejszej na świecie bakterii wyposażonej w aparat ruchu może pomóc w pracach nad ruchem naśladujących komórki mikrorobotów lub nad silniczkami opartymi na białkach” – stwierdza prof. Miyata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej