RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rakija na liście UNESCO. Serbska śliwowica zyskała status światowego dziedzictwa

„Wiedza związana z przygotowaniem i stosowaniem serbskiej śliwowicy zasługuje na uznanie ONZ jako przykład ważnej tradycji kulturowej” (fot. Golubov.Ivana / Shutterstock.com)
„Wiedza związana z przygotowaniem i stosowaniem serbskiej śliwowicy zasługuje na uznanie ONZ jako przykład ważnej tradycji kulturowej” (fot. Golubov.Ivana / Shutterstock.com)

Po tym gdy dowiedzieliśmy się, jak wyjątkowa dla świata jest francuska bagietka, która została wpisana na listę UNESCO, kolejnym takim produktem spożywczym okazała się... rakija ze śliwek.

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

Francuska bagietka została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę...

zobacz więcej

Choć ta wódka smakowa jest jak najbardziej rzeczywista, w czwartek wpisano ją na listę „niematerialnego” dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niematerialnego, czyli w rozumieniu Konwencji UNESCO obejmującego: „tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne”.

 

UNESCO to agencja ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także promowanie szacunku dla praw człowieka.

 

Jak podała agencja Associated Press, eksperci tej organizacji, którzy w tym tygodniu zebrali się w Maroku, zdecydowali, że „praktyki społeczne i wiedza związana z przygotowaniem i stosowaniem serbskiej śliwowicy zasługują na uznanie ONZ jako przykład ważnej tradycji kulturowej”.

 

Za tym sukcesem stoi Ministerstwo Kultury Serbii, które złożyło wniosek o nominację dla śliwowicy w 2021 r. „Propozycja odzwierciedlała cały proces: od uprawy śliwek po produkcję rakiji oraz to, jak powszechna jest to tradycja, a także, jak może być ona kontynuowana w dzisiejszych czasach” – podało ministerstwo. 

Serbska śliwowica, czyli šljivovica, była wytwarzana ręcznie i konsumowana w tym kraju od wieków, co według ekspertów stało się częścią tożsamości narodowej. W komunikacie podkreślono, że dzieje się tak i dziś, pomimo ekspansji nowoczesnych gorzelni i marek.


Przeczytaj także: Nabrzeże Liverpoolu wykreślone z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Serbscy eksperci twierdzą, że šljivovica jest produktem typowo serbskim, ponieważ pochodzi z lokalnie uprawianych śliwek, które są powszechnie dostępne, a brandy jest wytwarzana i spożywana w rodzinach i lokalnych społecznościach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej