RAPORT

Pogarda

Biden spotka się z Putinem? „Jeśli będzie chciał zakończyć wojnę”

Joe Biden mógłby rozmawiać z Władimirem Putinem, ale tylko pod określonymi warunkami (fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL; PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN / KREMLIN POOL / SPUTNIK)
Joe Biden mógłby rozmawiać z Władimirem Putinem, ale tylko pod określonymi warunkami (fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL; PAP/EPA/VALERIY SHARIFULIN / KREMLIN POOL / SPUTNIK)

Najnowsze

Popularne

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie – zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

Rosjanom brakuje żołnierzy? „Putin sięga po gwałcicieli z Afryki”

Sytuacja wojsk rosyjskich na Ukrainie wygląda tak źle, że Władimirowi Putinowi nie wystarcza już werbowanie dodatkowych żołnierzy ze wszystkich...

zobacz więcej– Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił – powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.


Zaznaczył, że spotkałby się z rosyjskim prezydentem po konsultacjach z „przyjaciółmi z NATO”. –Tymczasem absolutnie krytyczne jest, by wspierać naród ukraiński – dodał.Z kolei francuski prezydent, odnosząc się do perspektyw negocjacji pokojowych, pochwalił wyrażoną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego gotowość do rozmów na podstawie jego 10-punktowego planu i wykluczył, by Francja w przyszłości naciskała na Ukrainę, by zasiadła do rozmów. – Kiedy przyjdzie właściwy moment i pod warunkami, które ustalą Ukraińcy, będziemy z nimi, by pomóc im zbudować pokój – powiedział Macron.

Według obu liderów Ukraina była głównym tematem rozmów w Białym Domu. Wcześniej w wywiadzie dla ABC prezydent Macron zapowiedział, że zamierza odbyć w najbliższych dniach rozmowę z Putinem, lecz przedtem chciał szczegółowo przedyskutować to z prezydentem Bidenem. Ocenił też, że negocjacje z rosyjskim prezydentem są możliwe, mimo że popełnił on wielki błąd rozpoczynając wojnę. Macron zapowiedział, że zamierza poruszyć w rozmowie z Putinem m.in. „kwestię bezpieczeństwa elektrowni jądrowej okupowanej przez Rosję”.

„Nowa forma terroru”. Ukraińskie ambasady otrzymały „bardzo konkretne groźby”

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały „bardzo konkretne groźby” – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba,...

zobacz więcej

Pociągnąć Rosję do odpowiedzialności


W wydanym po spotkaniu wspólnym oświadczeniu, prezydenci USA i Francji podkreślili m.in. determinację, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa, popełnione zarówno przez regularne wojska, jak i inne sprzymierzone siły, jak np. grupa Wagnera (prywatna firma wojskowa związana z Kremlem - red.).


Macron i Biden zadeklarowali też, że będą nadal wspierać Ukrainę, zarówno wojskowo, jak i ekonomicznie, zwłaszcza w obliczu rosyjskich uderzeń w ukraińską infrastrukturę cywilną. Temu poświęcona ma być organizowana przez Francję specjalna konferencja państw wspierających Ukrainę planowana na 13 grudnia.


Prezydent Biden stwierdził, że oba państwa skupiają się szczególnie na przyspieszeniu dostaw systemów obrony powietrznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej