RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy Ukraina wytrzyma ataki rakietowe? Sondaż

Rosjanie przeprowadzają zmasowane ataki na cele cywilne (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)
Rosjanie przeprowadzają zmasowane ataki na cele cywilne (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)

Najnowsze

Popularne

64 proc. badanych sądzi, że Ukraina wytrzyma rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną i dalej będzie się skutecznie bronić. Przeciwnego zdania jest 13 proc. – wynika z sondażu pracowni Social Changes wykonanym dla portalu wpolityce.pl.

„Najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku inwazji”. Ile spadło pocisków na Ukrainie?

Kijów, Żytomierz, Lwów, Równe, Charków i Krzywy Róg – to miasta, które najbardziej ucierpiały we wtorek w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku...

zobacz więcej

Respondenci zostali zapytani, czy według nich Ukraina przetrwa rosyjskie ataki rakietowe na swoją infrastrukturę krytyczną i dalej będzie skutecznie broniła się przed rosyjską agresją. Twierdzącej odpowiedzi udzieliło 64 proc. badanych, z czego 21 proc. uważa, że Ukraina „zdecydowanie” wytrwa, a 43 – że „raczej wytrwa”.


Przeciwne zdanie ma 13 proc. badanych, z czego 4 proc. uważa, że Ukraina „zdecydowanie” nie przetrwa ataków, a 9 – że „raczej” nie wytrwa. Ponadto 23 proc. badanych nie miało jednoznacznego zdania w tej kwestii. W badaniu zostały uwzględnione także wyborcze preferencje respondentów w zakresie trzech ugrupowań – PiS, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. 


Jak wskazuje pracownia, 78 proc. wyborców PiS uważa, że Ukraina wytrzyma ataki, a 10 proc., że nie. Wśród wyborców KO 81 proc. uważa, że Ukraina wytrzyma, a 8 proc., że nie wytrzyma ataków. Ponadto 69 proc. wyborców Polski 2050 uważa, że Ukraina wytrzyma ataki, a 5 proc., że ulegnie.


Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadu internetowego (CAWI) między 25 a 28 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób.


W ostatnich tygodniach Rosja prowadzi za pomocą rakiet kierowanych i dronów-samobójców zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, w tym zwłaszcza elektrownie i sieci energetyczne, odcinając dostęp do energii elektrycznej, a co za tym idzie także wody i ogrzewania, milionom mieszkańców Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej