RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polscy żołnierze przejęli dowodzenie w bazie na Litwie. Co będą robić?

Polskie samoloty F-16 będą strzegły nieba w ramach akcji NATO Baltic Air Policing (fot. Shutterstock)
Polskie samoloty F-16 będą strzegły nieba w ramach akcji NATO Baltic Air Policing (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 – złożony ze 150 żołnierzy i pracowników oraz czterech samolotów F-16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem – przejął w czwartek dowodzenie misją NATO Baltic Air Policing w litewskiej bazie w Szawlach – poinformował litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka podczas uroczystości wymiany kontyngentów. W ostatnich miesiącach misją dowodzili Węgrzy.

Pochodził z Polski, zginął na wojnie z Rosją. „Identyfikacja trwała trzy miesiące”

Na froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie zginął żołnierz polskiego pochodzenia, 33-letni Wiaczesław Kaurkin – poinformował Żytomierski Obwodowy...

zobacz więcej

– Obrona powietrzna NATO jest dziś kwestią kluczową – powiedział wiceszef litewskiego resortu obrony. Wskazał, że „(na szczycie) w Madrycie kraje NATO wyraziły zgodę na wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony, w tym w obszarze obrony powietrznej”. Wyraził przekonanie, że „zdolności obrony powietrznej powinny odgrywać większą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa bałtyckiego nieba”.


Natowska misja polskich lotników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęła się już 1 października, o dwa miesiące wcześniej niż wstępnie planowano, ale Orlik-11 w tym czasie pełnił zadania jako państwo wspierające. Teraz polski kontyngent przejął dowodzenie misją.


– Sytuacja geopolityczna podyktowała takie potrzeby, że jako NATO musieliśmy zwiększyć liczbę samolotów i obecność sił zbrojnych na terenie krajów bałtyckich – mówił dowódca PKW Orlik 11 ppłk Michał Kras podczas niedawnej wizyty polskich dziennikarzy w bazie w Szawlach.


– Sprawując tu dyżur bojowy, czujemy olbrzymie brzemię odpowiedzialności, ale również każdy z nas musi sobie odpowiedzieć, jak w dzisiejszych czasach ważna jest misja integracji sił NATO – podkreślił dowódca.


Baltic Air Policing. Na czym polega?


W ramach działań NATO Baltic Air Policing polscy żołnierze zostaną w Szawlach do marca 2023 roku. Państwem wspierającym będzie Francja z czterema myśliwcami Rafale.


Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Maszyny Sojuszu startują z baz lotniczych w litewskich Szawlach oraz estońskiej Amari. Polacy w misji biorą udział po raz 11.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej