RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjscy uzbrojeni dezerterzy uciekli z poligonu na Białorusi. Przy granicy z Polską

Dezerterzy byli widziani w jednej z miejscowości w pobliżu Baranowicz (fot. Telegram)
Dezerterzy byli widziani w jednej z miejscowości w pobliżu Baranowicz (fot. Telegram)

Prawdopodobnie trzech lub czterech rosyjskich żołnierzy zbiegło w środę z poligonu pod Baranowiczami w zachodniej części Białorusi, około 100 km od granicy z Polską – poinformowały w czwartek niezależne białoruskie media, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

„Faktycznie przejęli kontrolę”. Grupa generałów armii rosyjskiej przybyła do Mińska

Do stolicy Białorusi Mińska przybyła grupa generałów armii rosyjskiej na czele z generałem Siergiejem Rudskim, szefem Głównego Zarządu Operacyjnego...

zobacz więcej

Lokalni mieszkańcy zauważyli kilku uzbrojonych wojskowych z Rosji, którzy uciekali z dużego poligonu Obuz-Lesnowski, położonego kilka kilometrów od Baranowicz. Fakt dezercji mieli potwierdzić towarzysze broni rosyjskich żołnierzy. Wiadomo, że jeden ze zbiegów jest w wieku 25-26 lat – czytamy w komunikatach opublikowanych przez kanał Biełaruski Hajun, czyli niezależny projekt na Telegramie monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi. 


W środę późnym popołudniem jeden z uciekinierów był widziany pod Baranowiczami, około 20 km od poligonu. Na ulicach Baranowicz pojawiły się patrole wojskowe, prawdopodobnie poszukujące dezerterów – dodały opozycyjne media.


Chociaż białoruskie siły nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.We wrześniu i październiku pojawiały się doniesienia o atakach przy pomocy irańskich dronów, przeprowadzanych z Białorusi. W listopadzie Biełaruski Hajun powiadomił, że rosyjskie siły wywożą stamtąd pociski do systemów rakietowych S-300 i S-400.


Na początku października Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk, formowanego wspólnie z Rosją. W ocenie niezależnych mediów ta decyzja miała być realizacją zobowiązań powziętych przez Łukaszenkę podczas rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej