RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Eksplodujące listy w Hiszpanii. Jedna z przesyłek trafiła do ambasady USA

Listy-bomby zostały wysłane do adresatów z terytorium Hiszpanii (fot. PAP/EPA/Chema Moya)
Listy-bomby zostały wysłane do adresatów z terytorium Hiszpanii (fot. PAP/EPA/Chema Moya)

Najnowsze

Popularne

Pięć listów z materiałami wybuchowymi, które od 24 listopada do czwartku skierowano do instytucji publicznych i jednej z firm zbrojeniowych, wysłano z terytorium Hiszpanii – przekazał w czwartek rząd. Podejrzana przesyłka, podobna do pięciu poprzednich, została wysłana także do ambasady USA w Madrycie – podały media.

Wybuch w ukraińskiej ambasadzie w Madrycie. Niewykluczony atak terrorystyczny

Jeden z pracowników Ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem. Według ustaleń...

zobacz więcej

– Według pierwszych wniosków z śledztwa listy-bomby zostały wysłane do adresatów z terytorium Hiszpanii – poinformował sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafael Perez podczas konferencji w Madrycie.


Przypomniał, że 24 listopada przechwycono pierwszą taką przesyłkę, którą zaadresowano do premiera Pedro Sancheza.


Potwierdził, że poza ambasadą Ukrainy w Madrycie, gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki, listy-bomby skierowano też do firmy zbrojeniowej Instalaza z Saragossy, do siedziby Ministerstwa Obrony Hiszpanii, a także do położonej pod Madrytem bazy sił powietrznych w Torrejon de Ardoz.


Ładunki wybuchowe w kopertach


Perez przekazał, że przechwycony rano w czwartek w podmadryckiej bazie wojskowej list-bomba nie został zdetonowany, gdyż poddano go analizie, mającej wykazać źródło pochodzenia ładunku wybuchowego.


– Wszystkie koperty z ładunkami wybuchowymi są do siebie podobne, są w kolorze brązowym – dodał Perez. Uzupełnił, że przesyłka wysłana do Ministerstwa Obrony była zaadresowana do Margarity Robles, szefowej tego ministerstwa.


W czwartek po południu hiszpańska telewizja La Sexta poinformowała, że przesyłka podobna do pięciu innych listów-bomb została dostarczona również do ambasady USA w Madrycie. Według hiszpańskiej policji koperta przesłana do placówki dyplomatycznej „posiada cechy zbliżone do innych” listów zawierających ładunki wybuchowe.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej