RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska przekazała Ukrainie ponad 10 tys. terminali Starlink

Polska przekazała na Ukrainę ponad 10 tys. terminali Starlink (fot. PAP/UKRINFORM)
Polska przekazała na Ukrainę ponad 10 tys. terminali Starlink (fot. PAP/UKRINFORM)

Najnowsze

Popularne

Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w miejsca, w których nie mógłby on funkcjonować w normalnych warunkach – nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska – mówił w Lublinie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Andrzej Duda na szczycie OBWE ostrzega przed zwycięstwem „ruskiego miru”

Gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest „ruskim...

zobacz więcej

Cieszyński uczestniczył w Lublinie w międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine” podczas której zainaugurowano program szkoleń IT dla ok. 30 tys. kobiet-uchodźczyń z Ukrainy, przebywających tymczasowo w Polsce. 


Jak podał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, z systemu PESEL wynika, że 96 proc. dorosłych osób, które przyjechały z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny, stanowią właśnie kobiety.


– Bardzo nas cieszy, że (...) mamy też możliwość dać im pewne dodatkowe umiejętności tak, żeby po tym, jak wojna się zakończy, mogły wrócić na Ukrainę z tymi nowymi możliwościami – wpisać się właśnie w politykę ministra Fedorowa (minister cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fedorow — red.), który ambitnie mówi, że do 2030 r. 10 proc. PKB Ukrainy ma być oparte właśnie na nowoczesnych technologiach – zaznaczył Cieszyński. 


Internet prawie jak elektryczność, gaz czy woda 


Zwrócił uwagę, że Polska stara się na bieżąco w różny sposób wspierać walkę Ukrainy o wolność.


– Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w takie miejsca, w których on nie mógłby funkcjonować w normalnych warunkach ze względu na zniszczenia; na to, że teraz czasami nie ma dostępu do energii elektrycznej – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Rosja państwem sponsorującym terroryzm? Głosowanie przełożone przez sprzeciw posła

Sejm nie zajął się w środę projektami uchwał – dotyczącej uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm oraz w sprawie upamiętnienia Wielkiego...

zobacz więcej

– Pracujemy cały czas właśnie po to, żeby internet – który stał się medium prawie tak samo ważnym, jak elektryczność, gaz czy woda – był dostępny wszędzie, nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska i dopiero udało się ten teren odzyskać – sprecyzował Cieszyński. 


Przekazał, że Polska zacieśnia współpracę międzypaństwową z Ukrainą w obszarze cyfrowym.


– Udało nam się ruszyć z projektem, dzięki któremu połączymy – co do pewnych funkcjonalności – polską aplikację mObywatel i ukraińską aplikację Diaa. Zresztą aplikacja Diia według chyba wszystkich ekspertów dzisiaj jest najlepszą taką aplikacją na świecie – stwierdził pełnomocnik. 


Do czego potrzebne są terminale 


Wyraził nadzieję, że poprzez tę współpracę będzie się prościej przemieszczać obywatelom przez granicę. – Już dzisiaj wprowadziliśmy pierwszą w historii, w Europie elektroniczną kartę pobytu – to jest oszczędność czasu, pieniędzy i wielki komfort dla wszystkich, którzy teraz przez tę granicę dość często się przemieszczają – wskazał Cieszyński. 


Terminale Starlink stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej