RAPORT

Pogarda

Nowoczesne fregaty coraz bliżej. Jest wstępny polski projekt Miecznika

Polska fregata będzie rozwinięciem brytyjskiej Arrowhead 140(fot. PGZ Stocznia Wojenna)
Polska fregata będzie rozwinięciem brytyjskiej Arrowhead 140(fot. PGZ Stocznia Wojenna)

Najnowsze

Popularne

Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Agencji Uzbrojenia MON zaktualizowane przemysłowe studium wykonalności oraz projekt wstępny fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa. Okręty mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z firmami brytyjskimi.

Saab zbuduje dwa okręty wywiadowcze dla Wojska Polskiego. Podpisano umowę

Agencja Uzbrojenia podpisała ze szwedzką firmą Saab kontrakt na dostawę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin dla Wojska Polskiego...

zobacz więcej

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wraz z końcem listopada Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało do Agencji Uzbrojenia MON Zaktualizowane Przemysłowe Studium Wykonalności oraz Projekt Wstępny fregat Miecznik. Zawierająca kilka tysięcy stron dokumentacja przedstawia kompleksowy plan realizacji Programu Miecznik zarówno w aspekcie technicznym, jak i zarządczym – podała PGZ. Zaznaczyła, że dokumenty są „kluczową dokumentacją do finalizacji kolejnego etapu programu”. 

 

Pierwsze blachy za dwa lata 

 

„Tempo prac w realizacji strategicznych projektów Grupy, takich jak Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, Narew czy Miecznik jest najlepszym potwierdzeniem naszego zaangażowania w modernizację Sił Zbrojnych RP” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.


„Ambitnie podchodzimy do harmonogramów i w przypadku wielozadaniowych fregat dążymy do tego, żeby w dwa lata od podpisania kontraktu przejść do palenia blach pod pierwsze sekcje okrętu” – dodał. 


Na podstawie dokumentów przekazanych Agencji Uzbrojenia ma zostać wynegocjowana finalna konfiguracja okrętów. – Zatwierdzenie aktualizacji założeń taktyczno-technicznych dla tych jednostek będzie kamieniem milowym dla fazy przygotowawczej projektu, otwierającym drogę do rozpoczęcia procesu produkcyjnego w połowie 2023 roku – zaznaczyła PGZ.

Ukraiński koncern będzie produkował uzbrojenie z państwami NATO, w tym z Polską

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zapowiedział w piątek, że będzie produkować uzbrojenie i sprzęt wojskowy z „co najmniej”...

zobacz więcej

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą PGZ S.A. oraz stocznie PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding. W projekcie uczestniczą firmy z Wielkiej Brytanii: Babcock International, która dostarcza projekt platformy bazujący na fregacie Arrowhead 140, Thales UK odpowiedzialna za dostawę zintegrowanego systemu walki oraz MBDA UK – dostawca systemu obrony powietrznej, który zostanie zamontowany na fregatach.


Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Okręty mają zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. 


Pierwszy okręt ma zostać zbudowany do czerwca 2028 r., drugi do 2033, trzeci nie później niż w sierpniu 2034. Zgodnie z harmonogramem budowa okrętów ma się rozpocząć w 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej