RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Spektakl „Paszporty życia” o Grupie Ładosia

W Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku odbędzie się spektakl pt. „Paszporty Życia” o grupie „Ładosia” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
W Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku odbędzie się spektakl pt. „Paszporty Życia” o grupie „Ładosia” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Po Londynie przyszedł czas na Nowy Jork. 1 grudnia 2022 w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku odbędzie się spektakl pt. „Paszporty Życia” o grupie „Ładosia”. Po spektaklu zaprezentowany zostanie film „Polmission: tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, wymagana jest rejestracja.

„Polmission. Tajemnice paszportów” o dyplomatach ratujących Żydów. Premiera w TVP

Jutro w TVP1 telewizyjna premiera filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów”. To kontynuacja produkcji „Paszporty Paragwaju”, która...

zobacz więcej

Grupa Ładosia znana także jako Grupa Berneńska ratowała przed zagładą z rąk Niemców polskich i europejskich Żydów, którym wystawiano fałszywe paszporty.


Dzięki temu posiadacze tych dokumentów przebywający w gettach mogli uniknąć wywózki do niemieckich obozów zagłady.  Działalność ta była prowadzona na wielką skalę przez państwo polskie i placówkę dyplomatyczną w Bernie w Szwajcarii. 


Bohaterska akcja polskich dyplomatów, prowadzona często z narażeniem życia, pozwoliła ocalić setki ludzkich istnień. Paszportów sfabrykowano co najmniej 8 tysięcy.


Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.  Sponsorem projektu jest Fundacja ORLEN. Oficjalnym przewoźnikiem artystów i organizatorów jest PLL LOT


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej