RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Andrzej Duda na szczycie OBWE ostrzega przed zwycięstwem „ruskiego miru”

Gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest „ruskim mirem”, a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w sesji otwierającej dwudniowego posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi, podsumowującej tegoroczne polskie przewodnictwo w organizacji.

OBWE nie chce wykluczyć Rosji

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie działa na zasadzie jednomyślności wszystkich państw; na razie nie ma zgody na wykluczenie z niej...

zobacz więcej

Do Łodzi przyjechało 200 delegatów z ponad 50 krajów świata. Dyskusja podczas obrad będzie dotyczyć m.in. wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie. 

 

– Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej mamy do czynienia z tak jaskrawym, zbrojnym wystąpieniem przeciw zasadom, na które wszyscy dobrowolnie się zgodziliśmy, aby zapobiec wybuchowi ponownej wojny w Europie – ocenił Duda. Jak przypomniał „pokój, równość i współpraca, to idee według których mieliśmy prowadzić dialogi i działania w naszym regionie”. 

 

Państwo zbrodnicze


Jak wskazał, „dziś widzimy wyraźnie, że niestety jedno z państw członkowskich – Rosja – brutalnie dopuściło się pogwałcenia wszystkich tych zasad”. – Nie ulega wątpliwości, że jest to dziś państwo zbrodnicze, z którego polityką nie można się zgadzać i w słowa, którego nie można wierzyć – podkreślił Duda. 


Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Witek: Społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę na „planowe, konsekwentne niszczenie przez rosyjską armię krytycznej infrastruktury cywilnej, aby wywołać klęskę humanitarną”. – Nie wolno się do tego przyzwyczaić, nie wolno przechodzić nad tym do porządku dziennego – mówił. 

 

– Nie można przejść do porządku dziennego nad zaplanowanym mordowaniem ludności cywilnej, czy porywaniem ukraińskich dzieci wywożonych następnie w głąb Rosji. Nie można pozwolić na to, by w jakimkolwiek państwie na świecie w taki sposób prowadzono politykę demograficzną, bo w gruncie rzeczy porywa się dzieci po to, by poprawić sytuację demograficzną Rosji – wskazał polski prezydent. 

 

Brutalność, agresja, wojna, bieda i śmierć


Jak podkreślił obawia się, że w momencie, gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest »ruskim mirem«, a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć.


A więc antywartości przeciw którym zgodziliśmy się współpracować, aby budować Europę i świat, gdzie szanuje się wolność jednostki i ludzkie życie – zaznaczył Duda. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej