RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki sondaż: W UE spada poparcie dla Ukrainy

W wielu kwestiach Polska pozostaje liderem wsparcia (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)
W wielu kwestiach Polska pozostaje liderem wsparcia (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Większość obywateli Unii Europejskiej jest wciąż za przyjęciem Ukrainy do Wspólnoty i dostawami broni do tego kraju, ale poparcie spada – wynika z sondażu niemieckiej Fundacji Bertelsmanna. Jak czytamy, największe wsparcie deklarują Polacy, najmniejsze – Włosi.

Tak Europa wspiera Ukrainę. Polska liderem wśród państw UE [TABELA]

Portal Politico opublikował nowe dane, podsumowujące wsparcie poszczególnych państw europejskich dla Ukrainy. Na szczycie zestawienia plasuje się...

zobacz więcej

Badanie opisuje niemiecki nadawca Deutsche Welle wskazując, że Fundacja Bertelsmanna przepytała ponad 13 tys. obywateli UE, ponawiając pytania w marcu, czerwcu i wrześniu tego roku. Sondaż objął Niemcy, Polskę i sześć innych krajów członkowskich i – jak czytamy – jest reprezentatywny dla całej UE. 

 

W Niemczech tylko co drugi ankietowany (48 proc.) deklaruje poparcie dla dostaw broni na Ukrainę, choć jeszcze w marcu było to 57 proc. „Największe poparcie dla dostaw broni wyrazili Polacy (76 proc.), najmniejsze zaś Włosi (36 proc.). I tylko w Polsce poparcie dla dostaw utrzymuje się od marca na wysokim poziomie 75-77 proc.” – opisuje DW. 

 

Europa traci zapał


Podobnie jest w przypadku odcięcia od rosyjskich surowców energetycznych. W marcu 72 proc. Niemców zgadzało się, że Unia Europejska powinna stać się bardziej niezależna w tej kwestii, ale we wrześniu wskaźnik ten wyniósł już 62 proc. W całej UE także zanotowano spadek z 74 do 67 procent. 

 

Największe wsparcie dla niezależności energetycznej odnotowano w Polsce: 80 proc. (spadek o 6 pkt. proc.). 

 

Sondaż: uchodźcy i Ukraina w UE


Trzecie pytanie dotyczyło uchodźców z Ukrainy. Jak czytamy, trzy czwarte Europejczyków (77 proc.) nadal chce przyjmować ich w swoim kraju. Największe poparcie notuje Hiszpania – 89 proc. „za”; a Niemcy i Polska odpowiednio 74 i 73 proc. (we wrześniowym badaniu). 

 

Ostatnią kwestią poruszoną w sondażu było członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. „W Niemczech, ale i całej UE spadło również poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu opowiadało się za tym jeszcze 69 proc. obywateli UE i 61 proc. Niemców, ale we wrześniu już odpowiednio tylko 63 i 55 proc. Z kolei w Polsce poparcie dla przyjęcia Ukrainy do Unii spadło z 87 do 82 proc.” – relacjonuje DW. 


Zobacz także: Liderzy pomocy Ukrainie spotkają się w Rzeszowie. Rusza szczyt W4UA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej