RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pochodził z Polski, zginął na wojnie z Rosją. „Identyfikacja trwała trzy miesiące”

Pogrzeb Wiaczesława Kaurkina (fot. zozpu.org)
Pogrzeb Wiaczesława Kaurkina (fot. zozpu.org)

Najnowsze

Popularne

Na froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie zginął żołnierz polskiego pochodzenia, 33-letni Wiaczesław Kaurkin – poinformował Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Był obywatelem Ukrainy, który mieszkał w Polsce i na wieść o wojnie powrócił do swego kraju, by walczyć z najeźdźcą.

Wywiad: Rosjanie wykorzystują zmodyfikowane pociski jądrowe do ostrzału Ukrainy

Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę starymi rakietami, z których usunięto głowice jądrowe. Według ekspertów Rosja sięga po...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie 


„Z bólem w sercu i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej ofierze niszczycielskiej wojny, rozpoczętej przez stronę rosyjską na Ukrainie. Z taką śmiercią trudno się pogodzić ani jej wytłumaczyć się nie da” – napisał Zarząd Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. 

 

Dopiero po wyzwoleniu zidentyfikowano szczątki 

  

W liście kondolencyjnym wyjaśniono, że Wiaczesław Kaurkin, „Polak z narodowości, parafianin prokatedry św. Zofii” w Żytomierzu, przez wiele lat służył przy katedralnym ołtarzu i pomagał w posłudze oraz pracy parafii i Kościoła. 

  

Poinformowano również, że kilka miesięcy temu rodzice Kaurkina stracili z nim kontakt. „Ślady wskazywały, że zginął w obwodzie chersońskim. Dopiero po deokupacji stało się możliwe odnalezienie szczątków, zaś identyfikacja trwała kolejne trzy miesiące. 30 listopada zmarły powrócił na tarczy do ukochanej prokatedry oraz rodzinnego domu” – czytamy. 

Pogrzeb Wiaczesława Kaurkina (fot. zozpu.org)
Pogrzeb Wiaczesława Kaurkina (fot. zozpu.org)

Mszę pogrzebową odprawiono 30 listopada w prokatedrze w Żytomierzu. Nabożeństwo koncelebrowali biskup Aleksander Jazłowiecki i księża z czterech parafii. 

Petrović: Ukraińcy szykują się na długą, krwawą zimę. Rosyjskie trolle pracują na pełnych obrotach

Nie mogąc poradzić sobie na froncie z ukraińską obroną i kontrofensywą, Rosjanie starają się za wszelką cenę złamać morale społeczeństwa Ukrainy....

zobacz więcej

„W ostatniej drodze śp. Wiaczesławowi towarzyszyli współmieszkańcy, parafianie, bracia broni – w Żytomierzu w kościele, w pobliżu domu rodzinnego, na cmentarzu. Kondukt pogrzebowy ziomkowie żegnali na kolanach. Został pochowany na cmentarzu we wsi Teterew koło Żytomierza” – przekazał Związek. 

  

Kolejny zabity pochodzący z Polski 

 

Na początku listopada na wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju. 

  

Pod koniec lipca organizacja MMA Polska poinformowała o śmierci Tomasza Walentka, polskiego zawodnika-amatora MMA (mieszanych sztuk walki), który był członkiem międzynarodowego legionu obrony Ukrainy. Mężczyzna zginął, pełniąc służbę ochotniczą na Ukrainie. 


Zobacz także: Co Putin robił w wieku 23 lat? W archiwach odnaleźli młodego „porucznika KGB”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej