RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

CPK uzyskała ostatnią z trzech decyzji lokalizacyjnych dla tunelu KDP

Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych (fot.  PAP/Grzegorz Michałowski)
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi posiada już ostatnią z trzech decyzji lokalizacyjnych – poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Kolejnym krokiem CPK będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac budowlanych, planowane na I połowę 2023 r.

Konflikt interesów? Media ujawniają, kto stoi za protestami przeciwko CPK

Od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego mają otrzymywać ich dotychczasowi właściciele – o ile...

zobacz więcej

Rzecznik CPK podał, że spółka złożyła w czerwcu i lipcu tego roku trzy wnioski o decyzje lokalizacyjne w ramach jednego projektu inwestycyjnego dotyczącego budowy tunelu KDP pod Łodzią: dla komory startowej Retkinia, komory wydobywczej Fabryczna i dla samego czterokilometrowego tunelu. Wojewoda łódzki wydał właśnie ostatnią decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, dzięki czemu spółka może starać się o pozwolenia na budowę. Dla obu komór wnioski o pozwolenia na budowę zostały złożone już wcześniej. 


Decyzje lokalizacyjne

 

– Spółka realizuje kolejne cele projektowe jeden po drugim. Uzyskaliśmy pierwsze w historii CPK decyzje lokalizacyjne, dzięki czemu za kilka miesięcy będziemy mogli rozpocząć budowę tunelu – kluczowego elementu tzw. igreka, który połączy Warszawę z Łodzią, a dalej z Poznaniem i Wrocławiem. Widać, że spółka utrzymuje wysokie tempo prac, bez jakichkolwiek strat na jakości – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. 

 

Zdaniem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego CPK to historyczna inwestycja dla Polski, Łodzi i całego województwa łódzkiego. 

Są chętni do inwestycji w CPK

Jest już kilku zainteresowanych wyłożeniem kapitału na budowę Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie, w tym m.in. zarządca lotniska w Seulu –...

zobacz więcej

Inwestycja nabiera tempa


– Bardzo się cieszę, że inwestycja nabiera tempa, bo wprowadza nas komunikacyjnie do ligi nowoczesnych państw. To ogromny impuls do rozwoju i przeniesienie w kompletnie nową erę szybkich połączeń zarówno lotniczych, jak i kolejowych – zaznaczył. 

 

Nowy tunel będzie przeznaczony dla połączeń dalekobieżnych, w tym dla Kolei Dużych Prędkości. Szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię jest zaplanowane na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym powstanie rozwidlenie w kierunku na Poznań i Wrocław. 

 

Tunel o długości ponad 4 km będzie drążony przy pomocy automatycznych tarcz TBM. Ich typ zostanie wybrany przez wykonawcę robót, który weźmie pod uwagę wymagania opisane w projekcie budowlanym.


Projektowany tunel CPK w Łodzi będzie miał największą średnicę (ok. 14 m) spośród podziemnych konstrukcji kolejowych realizowanych dotychczas metodą TBM w Polsce i będzie najdłuższym tego typu obiektem tunelowym budowanym jednym odcinkiem. 

PO grzmi, że PiS wstrzymuje budowę CPK. Stanowcza odpowiedź rządu

„Kaczyński rozważa wstrzymanie inwestycji w stylu CPK” – napisał na Twitterze poseł PO Marcin Kierwiński. Na jego wpis zareagował rzecznik rządu...

zobacz więcej

Jak poinformował członek zarządu spółki CPK ds. inwestycji kolejowych Radosław Kantak prace budowlane przy tunelu powinny ruszyć w pierwszej połowie 2023 roku. 

 

W tej chwili trwa przetarg na wybór wykonawcy prac przygotowawczych przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK) po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna, pod którym będzie rozpoczynał się tunel. W sąsiedztwie ŁDK powstanie też komora wydobywcza dla automatycznej tarczy drążącej TBM.


To pierwsza z trzech części budowy tunelu. Następnie zostanie wybudowana komora startowa na Retkini, a finalnie – ruszy drążenie właściwego tunelu kolejowego CPK. 

 

Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej