RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie

Krzywa Wieża w Pizie (fot. Shutterstock/muratart)
Krzywa Wieża w Pizie (fot. Shutterstock/muratart)

„Jak na pacjenta, który ma 850 lat” Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie – orzekli eksperci po kolejnej inspekcji słynnego zabytku, uratowanego ponad dwie dekady temu przez zespół naukowców kierowany przez 90–letniego obecnie profesora Michele Jamiolkowskiego z Politechniki w Turynie. Został on nazwany we Włoszech „czarodziejem”.

Krzywa Wieża w Pizie już nie taka krzywa

Krzywa Wieża w Pizie stoi stabilnie, a jej przechył zmniejsza się powoli. W ciągu 20 lat zredukowany został o 4 centymetry – ustalił zespół...

zobacz więcej

Pod koniec XX wieku pojawiło się realne zagrożenie zawalenia się wieży z powodu stale powiększającego się przechyłu. Dlatego powołany został specjalny zespół ekspertów, na czele którego stanął urodzony koło Lwowa profesor Jamiolkowski. 

 

„Wieża jest uratowana” – te słowa padły 15 grudnia 2001 r. wraz z ponownym otwarciem romańskiej budowli dla zwiedzających po latach skomplikowanych prac. Od tamtego czasu jej stan jest regularnie monitorowany, a w środę przedstawiono wyniki najnowszej kontroli najsłynniejszej wieży świata. 

 

Zauważono przy tej okazji, że prace inżynieryjne przeprowadzone wtedy przez międzynarodową grupę ekspertów można porównać do chirurgicznego zabiegu angioplastyki; polegało to na wydobyciu małych ilości ziemi spod fundamentów w części północnej, by w ten sposób osiągnąć redukcję przechyłu. 

 

„Jak pokazał nam Michele Jamiolkowski, ustabilizowanie wieży było naprawdę trudnym wyzwaniem dla inżynierii geotechnicznej ze względu na to, że interwencje gruntowe mogły być niebezpieczne” – podkreślił, prezentując najnowszy raport szef nadzoru nad zabytkami w Pizie Pierfrancesco Pacini. 

Cuda na Polu Cudów, czyli najdziwniejsze pozy pod Krzywą Wieżą w Pizie

Widok Krzywej Wieży w Pizie inspiruje turystów z całego świata do pozowania przed nią w najdziwniejszych pozach. Przed słynnym zabytkiem mało kto...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, zastosowana metoda okazała się całkowicie zgodna z wymogami konserwacji zabytku. 

 

Według ekspertów 53–metrowa wieża licząca 295 schodów wyprostowała się prawie o pół metra. Po zakończeniu robót czuwający nad nimi międzynarodowy zespół specjalistów na czele z profesorem Jamiolkowskim dał zabytkowi 300 lat gwarancji. 

 

„Człowiek, który uratował Krzywą Wieżę”


Profesor, nazywany też we Włoszech „człowiekiem, który uratował Krzywą Wieżę” – powiedział cztery lata temu, że gdyby nachylenie doszło do pewnej granicy, wieża zawaliłaby się. „Chodziło zatem o to, by zahamować przechył i go trochę zmniejszyć” – wyjaśnił. Michele Jamiolkowski ujawnił również, że plany ustabilizowania budowli nie przewidywały jej wyprostowania. 

 

W Pizie już zapowiedziano uroczyste obchody 850.rocznicy rozpoczęcia budowy Krzywej Wieży, co miało miejsce 9 sierpnia 1173 roku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej