RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Duże obszary Europy ocieplają się szybciej niż średnia na świecie

Powierzchnie lądów nagrzewają się szybciej niż oceanów (fot. Jack Taylor/Getty Images)
Powierzchnie lądów nagrzewają się szybciej niż oceanów (fot. Jack Taylor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W miesiącach letnich duże obszary kontynentu europejskiego ocieplają się dwa razy szybciej, niż wynosi średnia dla całego świata – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research Atmospheres”

Te ptaki są najbardziej zagrożone wyginięciem

Najbardziej wyjątkowe ptaki na planecie są również najbardziej zagrożone wyginięciem – wynika z badań naukowców z brytyjskiego Imperial College...

zobacz więcej

Emisje gazów cieplarnianych, powodowane działalnością człowieka, sprawiają, że klimat na kontynencie europejskim staje się coraz bardziej suchy. Dotyczy to przede wszystkim południa Europy i wiąże się z ekstremalnymi falami upałów i ryzykiem pożarów. Ocieplenie w Europie postępuje w miesiącach letnich dwa razy szybciej, niż wynosi średnia globalna – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

 

Powierzchnie lądów nagrzewają się szybciej niż oceanów, ze względu na większą pojemność cieplną wody. Biorąc pod uwagę stopień ocieplania się lądów europejskich, okazuje się, że średnia temperatura w miesiącach kwiecień-wrzesień przekroczyła 2 st. w stosunku do epoki przedprzemysłowej. 


8 mln przedwczesnych zgonów 


Na południu Europy, wskutek suchej gleby i braku parowania, temperatury tym bardziej rosną. Brak parowania oznacza mniej chmur, które mogłyby chronić przed promieniami słonecznymi. Zgodnie z przewidywaniami klimatologów suchy klimat staje się jeszcze bardziej suchy. 


„Zmiana klimatu jest groźnym zjawiskiem, ponieważ prowadzi m.in. do częstszych fal upałów w Europie. To z kolei przyczynia się do wybuchania pożarów, takich jak niszczycielskie pożary w Europie południowej w 2022 r.” – opisuje Paul Glantz z Uniwersytetu Sztokholmskiego. 


Naukowcy szacowali również rolę aerozoli we wzroście temperatur. Lokalnie i krótkoterminowo mogą one odbijać część promieni słonecznych, w sposób znaczący jednak zanieczyszczają środowisko. Zgodnie z wyliczeniami mogą one globalnie powodować nawet osiem mln przedwczesnych zgonów w skali całego świata. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej