RAPORT

Pogarda

Turcja zapowiada ofensywę w Syrii. „Zdecydowany sprzeciw” USA

Ankara oświadczyła, że w każdej chwili może rozpocząć operację lądową (fot. quetions123 / Shutterstock.com)
Ankara oświadczyła, że w każdej chwili może rozpocząć operację lądową (fot. quetions123 / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Minister obrony USA Lloyd Austin zakomunikował w środę swojemu tureckiemu odpowiednikowi Hulusiemu Akarowi „zdecydowany sprzeciw” Waszyngtonu wobec tureckiej operacji wojskowej w Syrii - poinformował Pentagon.

Turcja wzywa Grecję do wycofania sił zbrojnych z wysp Morza Egejskiego

Turcja wezwała Grecję do wycofania sił zbrojnych z wysp Morza Egejskiego. Ostrzegła, że władze w Ankarze zakwestionują status wysp, jeśli rząd w...

zobacz więcej

Austin w rozmowie telefonicznej z Akarem złożył także kondolencje z powodu ataku terrorystycznego z 13 listopada w Stambule.

 

„Wyraził również zaniepokojenie eskalacją działań w północnej Syrii i Turcji, w tym niedawnymi nalotami, z których część bezpośrednio zagrażała bezpieczeństwu personelu USA, współpracującemu z lokalnymi partnerami w Syrii w celu pokonania Państwa Islamskiego” – napisano w komunikacie.

 

„Sekretarz Austin wezwał do deeskalacji i podzielił zdecydowany sprzeciw Departamentu wobec nowej tureckiej operacji wojskowej w Syrii” – podkreślono.W środę rzecznik i doradca prezydenta Turcji Ibrahim Kalin oświadczył, że wojska tureckie mogą w każdej chwili rozpocząć operację lądową w Syrii. „Operacje można przeprowadzać na różne sposoby. Może to być jutro, w przyszłym tygodniu lub w dowolnym momencie” – powiedział Kalin.


Przeczytaj także: Turcja wzmocni swoje siły zbrojne na Cyprze Północnym

 

Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Rosja zobowiązała się w 2019 roku do oczyszczenia syryjskiego miasta Kobani z terrorystów, ale „nie była w stanie tego zrobić, więc Turcja zrobi to sama”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej