RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wzrost zgłaszanych przypadków przemocy seksualnej we Francji. Dane porażają

Ofiarami są najczęściej kobiety (fot. Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)
Ofiarami są najczęściej kobiety (fot. Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images)

Francuska policja i żandarmeria odnotowały w 2021 roku 71 835 skarg dotyczących przestępstw lub wykroczeń seksualnych popełnionych poza środowiskiem rodzinnym, co stanowi wzrost o 24,1 proc. w porównaniu z 2020 rokiem – wynika z opublikowanych w środę danych resortu spraw wewnętrznych.

„Eksplozja gwałtów”. We Francji kobiety boją się wychodzić wieczorem z domu

Tylko w czerwcu i lipcu w Paryżu na policję zgłoszono 30 gwałtów – alarmuje francuski dziennik „Le Figaro”, podkreślając, że gwałciciele napadają...

zobacz więcej

Zgłoszone fakty dotyczą w zdecydowanej większości (73 proc.) fizycznej przemocy seksualnej (takich jak gwałt lub usiłowanie gwałtu, napaść na tle seksualnym), a ofiarami są w większości kobiety (86 proc.) i osoby nieletnie (55 proc.). Mniej niż 10 proc. ofiar przemocy seksualnej popełnionej poza środowiskiem rodzinnym składa skargę, a część ofiar składa skargę kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat po zgłaszanym przestępstwie – podkreśla policja.


Ofiarami są najczęściej kobiety z dużych miast, przy czym w Paryżu liczba ofiar w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 1,8 w porównaniu ze średnią 1,1 w pozostałej części kraju.


Eksperci tłumaczą wzrost liczby zgłaszanych przestępstw seksualnych większą gotowością do wypowiadania się na ten temat pod wpływem m.in. ruchu #MeToo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej