RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Poseł odchodzi z partii Hołowni. „Tak będzie lepiej”

Wojciech Maksymowicz odchodzi z Polski 2050 (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)
Wojciech Maksymowicz odchodzi z Polski 2050 (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

Wojciech Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. O swojej decyzji poseł poinformował w mediach społecznościowych. „Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji jak i dla mnie” – napisał na Facebooku.

Poseł Porozumienia przechodzi do Szymona Hołowni

Do naszego składu dołącza wielki autorytet medyczny prof. Wojciech Maksymowicz – oświadczyła szefowa koła parlamentarnego Polska 2050 posłanka...

zobacz więcej

„Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji jak i dla mnie. (…) Jak wielokrotnie powtarzałem, jestem najpierw lekarzem, dopiero później politykiem” – uzasadnił Maksymowicz we wpisie na Facebooku.


Kim jest Wojciech Maksymowicz?


Maksymowicz ma 67 lat, jest profesorem nauk medycznych i neurochirurgiem. W latach 1997–1999 był ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka.


W latach 2006–2013 należał do Platformy Obywatelskiej. We wrześniu 2013 roku zrezygnował z członkostwa w PO, nawiązując współpracę z Jarosławem Gowinem. 


W sierpniu 2018 roku został doradcą Gowina, będącego wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. 


26 lipca 2019 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uprzednio ogłoszono go liderem olsztyńskiej listy PiS w wyborach do Sejmu (z rekomendacji Porozumienia). 

Poseł od Hołowni zarobił 600 tys. w 68 dni. „Ja nie wiedziałem”

Poseł Michał Gramatyka (obecnie Polska 2050) w 2014 roku został radnym sejmiku śląskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W październiku 2015...

zobacz więcej

W głosowaniu z października 2019 uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 31 575 głosów. Jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Sejmu objął stanowisko sekretarza stanu w MNiSW. Zrezygnował z niego w listopadzie 2020.


W kwietniu 2021 roku ujawniono, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wszczęli kontrolę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w sprawie eksperymentów medycznych z zakresu neurochirurgii, w których rzekomo miało dochodzić do wykorzystywania płodów ludzkich. 


Maksymowicz zaprzeczył, żeby tego rodzaju eksperymenty miały miejsce na jego uczelni. W połowie kwietnia zapowiedział rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PiS


W maju tego samego roku odszedł także z Porozumienia, dołączając do koła parlamentarnego Polski 2050. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej