RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Plaga antysemityzmu w Niemczech. Rząd szykuje „narodową strategię”

Antysemityzm w Niemczech przybiera na sile (fot. Omer Messinger/Getty Images)
Antysemityzm w Niemczech przybiera na sile (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przy pomocy narodowej strategii niemiecki rząd chce podjąć działania przeciwko antysemityzmowi i wesprzeć Żydów w Niemczech – informuje Deutsche Welle. To realizacja zobowiązania, które nasi zachodni sąsiedzi podjęli wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej.

Antysemityzm w Niemczech. Ogromna liczba przestępstw z nienawiści do Żydów

Według władz Niemiec każdego dnia w tym kraju popełnianych jest średnio około pięciu przestępstw antysemickich. Poinformował o tym dziennik „Die...

zobacz więcej

Według władz Niemiec każdego dnia w tym kraju popełnianych jest średnio około pięciu przestępstw antysemickich – poinformował o tym dziennik „Die Welt”, powołując się na odpowiedź rządu na zapytanie partii Lewicy w Bundestagu. Na koniec października zarejestrowano niemal 1600 takich przestępstw.


Przyjęta w środę przez niemiecki rząd „strategia narodowa” ma m.in. stworzyć optymalne warunki do zapobiegania i zwalczania antysemityzmu. – Przewiduje ona między innymi ewaluację i dostosowanie bieżących środków i programów – wskazał pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein.


Ochrona ofiar, oferty wsparcia


Założono, że aby podjąć działania przeciwko nienawiści do Żydów, należy zamknąć luki prawne i konsekwentnie wykorzystywać „możliwości represyjne”, takie jak postępowanie karne czy zakazy stowarzyszeń. Należy wzmocnić ochronę ofiar i obszernie informować o ofertach wsparcia. Wykluczono jakiekolwiek wsparcie finansowe dla organizacji kwestionujących prawo Izraela do istnienia, a także wsparcie dla projektów wzywających do bojkotu tego państwa – informuje DW.„Narodowa strategia” wskazuje również, że Żydzi mają konstytucyjne prawo „do swobodnego rozwoju zgodnie ze swoją tożsamością kulturową i religijną, na przykład w odniesieniu do elementów żydowskiej praktyki religijnej”. Zgodnie z założeniami strategią objęto także gromadzenie danych, badania i edukację jako środki zwalczania wrogości wobec Żydów, w formie wymiany młodzieży, w sporcie i w kulturze. Celem jest również wspieranie „żywej kultury pamięci” w społeczeństwie, w którym żyją migranci, między innymi przeróżnych miejsc pamięci.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


We wszystkich tych działaniach ma być uwzględniona żydowska ekspertyza i rozwój empatii dla osób dotkniętych antysemityzmem – podkreśla DW. Strategia skupia się również na internecie i odnosi do nienawiści, podżegania i teorii spiskowych. Aby je rozpoznać, należy w społeczeństwie wzmocnić kompetencje komunikacyjne i promować programy edukacyjne.


Przyjęta przez niemiecki rząd strategia w walce z nienawiścią do Żydów to realizacja zobowiązania, które Niemcy podjęły wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej. Kraje UE zobowiązały się do końca tego roku przedstawić krajowe programy walki z antysemityzmem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej