RAPORT

Pogarda

Embargo na rosyjską ropę. Niemcy szukają ratunku w Polsce i Kazachstanie

Niemcy prowadzą rozmowy z Polską i Kazachstanem (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy prowadzą rozmowy z Polską i Kazachstanem (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na krótko przed planowanym wstrzymaniem importu ropy z Rosji niemiecki rząd poszukuje nowych źródeł zaopatrzenia dla rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii – czytamy na portalu Deutsche Welle. „Prowadzone są konstruktywne rozmowy z Polską i Kazachstanem” – powiedział cytowany w artykule sekretarz stanu ds. gospodarczych w niemieckim rządzie, Michael Kellner. Jak podano, na razie nie podjęto wiążących zobowiązań.

Reuters: Orlen chce kupić niemiecką rafinerię Schwedt

Powołując się na nieoficjalne informacje Agencja Reutera przekazała, że PKN Orlen rozpoczął rozmowy o zakupie niemieckiej rafinerii Schwedt. Do tej...

zobacz więcej

„W graniczącej z Polską Brandenburgii rośnie zniecierpliwienie o przyszłe dostawy, a także rosną obawy o wyższe ceny paliw na stacjach benzynowych” – informuje DW. Jak podkreślono „od 5 grudnia zacznie obowiązywać w Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę dostarczaną tankowcami. Dodatkowo od 1 stycznia 2023 roku Niemcy chcą zrezygnować z rosyjskiej ropy płynącej rurociągami. Szczególnie dotknięta jest tym rafineria PCK w Schwedt, która jest uzależniona od surowca z Rosji”. 


Wg DW Niemcy chcą zastąpić część ropy dostawami przez Rostock, co jednak nie da im gwarancji pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Karina Doerk,starosta powiatu Uckermark, do którego należy Schwedt, wyraziła nadzieję na to, że po 1 stycznia rurociągiem „Przyjaźń” dalej będzie płynąć ropa. 


Jednak sekretarz stanu Michał Kellner przypomina, że „wstrzymanie importu jest zobowiązaniem kanclerza Olafa Scholza z ramienia niemieckiego rządu”. Jak zaznaczył, zadaniem rządu RFN „jest realizacja krok po kroku poszczególnych zobowiązań, tak aby dodatkowe dostawy ropy dla Schwedt odbywały się przez Polskę i Kazachstan. Pracujemy nad tym ze wszystkich sił”. 


Komentując stan rozmów z Polską, polityk powiedział , że pierwsza próbna dostawa z Gdańska do Schwedt to ważny sygnał. Jak zaznaczył „Polska ma również swój interes w produkcji w Schwedt, ponieważ tamtejsza rafineria w znacznym stopniu przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw w zachodniej Polsce”.


We wrześniu br. rząd Niemiec przejął kontrolę nad rafinerią PCK, wprowadzając tymczasowy zarząd powierniczy – przypomina DW. „W świetle prawa rosyjska spółka Rosnieft pozostaje jednak nadal większościowym udziałowcem rafinerii” – podkreślono. Dodano jednak, że „media spekulują od pewnego czasu na temat wejścia polskiej grupy Orlen do akcjonariatu rafinerii”.


W grudniu w Berlinie spodziewana jest delegacja rządowa z Kazachstanu, która będzie kontynuować rozmowy o dostawach ropy do Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej