
Za niespełna tydzień, w dniach 7-9 grudnia w Rzeszowie odbędzie się międzynarodowe spotkanie World for Ukraine Summit 2022. Celem szczytu W4UA (skrót od World for Ukraine) jest usprawnienie realnej pomocy dotkniętej wojną Ukrainie w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu: wypracowanie rozwiązań humanitarnych, społecznych i gospodarczych na rzecz długoterminowej pomocy.
Portal Politico opublikował nowe dane, podsumowujące wsparcie poszczególnych państw europejskich dla Ukrainy. Na szczycie zestawienia plasuje się...
zobacz więcej
Na wydarzeniu pojawią się liderzy pomocy Ukrainie – przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji pozarządowych, przedstawiciele biznesu, mediów i think-tanków. TVP Info jest patronem medialnym wydarzenia.
Szczyt odbędzie się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego Rzeszów-Jasionka.
– To bezprecedensowe wydarzenie objęło patronatem już dziewięć ministerstw, co najlepiej świadczy o jego wadze i skali. Ze strony polskiej są to Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ze strony ukraińskiej: kluczowe resorty gospodarki spraw zagranicznych, zdrowia oraz gospodarki. Cieszymy się również patronatem Rady Europy, a także Inicjatywy Prezydenta Ukrainy UNITED24 oraz prezydentów Rzeszowa i Lwowa – podkreśla Kamil Szymański, prezes organizującej szczyt Fundacji World for Ukraine.
Lokalizacja spotkania nie jest przypadkowa – Rzeszów to kluczowy węzeł transportowy dla pomocy napływającej z całego świata na rzecz Ukrainy. To także stolica Podkarpacia otrzymała tytuł „Miasto-Ratownik” od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.
Podrzeszowskie spotkanie ma być przestrzenią do trójstronnego dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy Ukrainą, Polską i światem w zakresie pomocy humanitarnej i gospodarczej, umacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz rekonstrukcji gospodarki, zrujnowanej w wyniku rosyjskiej napaści.
Wydarzenie kierowane jest do organizacji pozarządowych, sektora biznesu, samorządów oraz kręgów akademickich i think-tanków z Polski, Ukrainy i innych obszarów świata, które wspierają działania pomocowe na rzecz Ukrainy i Ukraińców.
„Nie mamy czasu liczyć zabitych wrogów” – mówią żołnierze z obwodu donieckiego, zachwalając celność i wygodę pracy z polskimi haubicami Krab. Od...
zobacz więcej
Jak zaznaczają organizatorzy, dlatego kluczowe jest zapewnienie im wspólnej płaszczyzny do spotkań – stąd zaplanowane panele dyskusyjne oraz okrągłe stoły, promujące współdziałanie i wymianę doświadczeń.
– Pomysł na wydarzenie zrodził się po wizycie Joego Bidena, który w marcu odwiedził nasz obiekt. On wtedy powiedział te słynne słowa: „Musimy pomagać tym, którzy potrzebują pomocy”. To nas zainspirowało i stwierdziliśmy, że musimy działać – powiedział w TVP3 Rzeszów Bartosz Staniszewski, dyrektor komunikacji G2Arena.
Przyznaje, że potrzeby Ukraińców zmieniają się na bieżąco. – Nie możemy pozwolić, żeby świat zapomniał o tej potrzebie pomocy. Natura mediów i natura ludzka jest taka, że przyzwyczajamy się pewnych sytuacji i przechodzimy nad nimi do porządku dziennego, a sytuacja Ukraińców wcale się nie poprawiła – dodał.
Zobacz również: „To także zasługa Polski”. Wiceszef biura Zełenskiego o sukcesach na froncie